Projektligji: Prindërit mund të padisin kompanitë e mediave sociale nëse fëmijët e tyre bëhen të varur nga platformat   - Business Magazine Albania

Projektligji: Prindërit mund të padisin kompanitë e mediave sociale nëse fëmijët e tyre bëhen të varur nga platformat  

mediave sociale

Një projektligj në Kaliforni që synon të mbajë kompanitë e mediave sociale përgjegjëse për fëmijët që bëhen të varur nga platformat e tyre, kaloi në Asamblenë e shtetit. Lajmin e ka bërë të ditur AP. 

Projektligji, i bashkë-sponsorizuar dhe i autorizuar nga anëtari i Asamblesë së shtetit Jordan Cunningham, do t’u mundësonte prindërve të padisin platformat e mediave sociale deri në 25,000 dollarë për shkelje në emër të fëmijëve. 

Projektligji synon të mbrojë “përdoruesit fëmijë” – të përcaktuar si fëmijë nën moshën 18 vjeç që përdorin një platformë të mediave sociale – nga varësia ndaj mediave sociale. 

Insider raportoi në vitin 2018 se nuk kishte asnjë provë të fortë që njerëzit të vareshin nga mediat sociale. Projektligji, megjithatë, thoshte se ka prova në rritje të varësisë”, veçanërisht në mesin e fëmijëve adoleshent. 

Lexoni: E drejta e informimit – Projektligji i ri parashikon gjoba për punonjësit që nuk japin informacion publik

Projektligji duhet të kalojë disa hapa të tjerë përpara se të bëhet ligj në Kaliforni. Faza tjetër është Senati i shtetit, ku, sipas AP, do t’i nënshtrohet dy javë seancash dhe negociatash. 

Sipas projektligjit, varësia nga mediat sociale përkufizohet si një preokupim, obsesion ose vështirësi për të reduktuar përdorimin e një platforme të mediave sociale që shkakton ose kontribuon në dëmtim mendor, emocional, zhvillimor ose fizik për përdoruesin. 

Nëse miratohet, ligji do të zbatohet vetëm për kompanitë e mediave sociale që mbajnë të paktën 100 milionë dollarë të ardhura bruto – si Instagram ose Facebook – dhe nuk do të zbatohet për platformat që ofrojnë vetëm shërbime të postës elektronike ose mesazheve. 

Grupet e biznesit i thanë AP se platformat e mediave sociale ka të ngjarë të ndalojnë funksionimin e shërbimeve për fëmijët në Kaliforni për shkak të shkallës së rrezikut ligjor. 

Cunningham i tha AP, megjithatë: “Epoka e eksperimentimit të papenguar social mbi fëmijët ka mbaruar dhe ne do t’i mbrojmë fëmijët”. 

/businessinsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0