Project Ara nga Google, do të jetë ndryshe nga çdo telefon që keni parë deri tani - Business Magazine Albania

Project Ara nga Google, do të jetë ndryshe nga çdo telefon që keni parë deri tani


Më vonë gjatë këtij viti Google do të lansojë telefonin e parë i cili hyn në domenin e telefonave modular.

Kjo pajisje mund të jetë më revolucionare që prej debutimit të iPhone-it të parë në 2007.

Project Ara është prezantuar për herë të parë në 2013 dhe më pas është demonstruar një vit më vonë.

Në të kaluarën Google poashtu ka bashkëpunuar me prodhues telefonash mirëpo deri më tani asnjëherë nuk ka prodhuar telefonin e saj.

Telefoni i parë nga Google do të jetë plotësisht modular duke mundësuar kështu përdoruesve të ndërrojnë secilën pjesë hardverike sipas dëshirës së tyre.

Këto module përfshijnë komponentet kryesore si proçesori, memoria, radio celulare dhe ekrani.

Modulet tjera mund të përfshijnë projektorët, sensorët e fitnesit, kontrolluesit e lojërave, ekrane shtesë apo bateritë më të mëdha.

Ka shumë dilema se si do të pritet Project Ara, megjithatë, nëse funksionon si duhet do të mund jetë një lojëtar i ri që do të shtyjë përdoruesit e telefonave të ndërrojnë këndvështrimin ndaj pajisjeve të tyre mobile.

/telegrafi.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0