Produktet "Made in Albania" marrin pjesë në panairin e produkteve të konsumit në Kinë - Business Magazine Albania

Produktet “Made in Albania” marrin pjesë në panairin e produkteve të konsumit në Kinë


Ka startuar ditën e djeshme në Ningbo të Kinës panairi ndërkombëtar i konsumit “China International Consumer Goods Fair”, i cili do të qëndrojë i hapur deri në datën 12 Qershor 2017. Njëkohëshisht me këtë panair po mbahet edhe edicioni i tretë i “China-CEEC Investment and Trade Expo”’, si pjesë e mekanizmit 16+1 ku bëjnë pjesë Kina dhe 16 vende të Europës Qendrore dhe Lindore, ku pjesëmarrëse është edhe Shqipëria.

Vendi ynë përfaqësohet në panairin e produkteve të konsumit nga kompani që i përkasin sektorit prodhues të produkteve ushqimore dhe pijeve alkoolike. Falë ndihmës së dhënë nëpërmjet fondeve të menaxhuara nga Agjencia Shqiptare e Zhvillimit të Investimeve (AIDA), produktet e suksesshme “Made in Albania” po promovohen për të tretën herë radhazi në tregun aziatik.

’’China International Consumer Goods Fair”, është një nga panairet më të rëndësishëm në kontinentin aziatik, i cili mbledh kompani dhe investitorë potencialë nga e gjithë bota. Ky panair ofron një mundësi të shkëlqyer për partneritet midis bizneseve, si dhe mundësi për gjetjen e tregjeve të reja për eksport.

Burimi: aida.gov.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0