Prezantohet “Sfida Rajonale Elevator Lab Shqipëri & Kosovë” në universitete


Një seri takimesh u realizua gjatë javës së kaluar në universitete, në kuadër të prezantimit të “Sfidës Rajonale Elevator Lab Shqipëri & Kosovë”, organizuar nga Raiffeisen Bank.

Fakulteti i Ekonomisë ishte i pari që hapi dyert për Sfidën e Elevator Lab. Studentët e Bachelor dhe të Masterit dëgjuan me shumë interes prezantimin e bërë nga Gerti Boshnjaku, CEO i New Media Communications dhe Business Magazine Albania dhe Tomi Kallanxhi, CEO i shpi.al. Ata u njohën me mundësitë që programi ofron dhe fushat në të cilat startup-et mund të aplikojnë.

Takimi i dytë u organizua me studentët e Fakultetit të Shkencave të Natyrës dhe më konkretisht me ata të masterit të degës Inxhinieri Informatike & Matematike. Studentët treguan interes për programin e në veçanti edhe për fushat në të cilat mund të aplikojnë.

Lexoni: Hapet raundi i dytë i programit “Sfida Elevator Lab” nga Raiffeisen Bank në Shqipëri dhe Kosovë

Zj. Anila Hoxha, Drejtore e Sigurisë pranë Raiffeisen Bank, iu prezantoi studentëve faktin se tashmë Banka ka hapur mundësi të panumërta në këtë program partneriteti i cili është më i madhi në Europën Qendrore – Lindore. Të gjithë ata që kanë një produkt / shërbim inovativ në sektorin e Fintech por jo vetëm mund ta testojnë atë në një ambient real dhe Banka mund t’i mbështesë me mentorim nëpërmjet rrjetit të saj ndërkombëtar.

Në të njëjtën frymë, Raiffeisen Bank ka hapur dyert dhe për programe internshipi për studentët, program i cili ofron trajnim brenda ambienteve të bankës dhe punësim për personat që përzgjidhen.

Instituti Kanadez i Teknologjisë ishte destinacioni i tretë, ku prezantimi u prit mjaft mirë nga studentët. Një takim ndërveprues me pyetje përgjigje rreth kësaj sfide.

Gjatë diskutimeve u shpjegua se Sfida Elevator Lab është një program ku përfitojnë të dyja palët, si startup-et ashtu edhe vetë banka.

Krahas njohjes me programin, studentët e të tre universitetve u njohën edhe me Symmetric, startup-i që fitoi raundin e parë të Elevator Lab Shqipëri në vitin 2018 me zgjidhjen e pagesave të saj Openpay (Peer-to-Business). Kjo formë pagesash u mundëson klientëve retail që t’i paguajnë tregtarët menjëherë duke përdorur telefonat e tyre smartfone.

Lexoni: OpenPay. Startup-i fitues i Elevator Lab në edicionin e kaluar sjell përvojën e tij

Aktualisht Raiffeisen Bank Shqipëri po punon me Symmetric për të dalë live me Openpay.

Një takim mjaft interesant u bë me një pjesë të përfaqësuesve të komunitetit të startup-eve në Shqipëri. Pjesë e saj u bënë kompani si Symmetric, Almotech, Smart ED, duapune.com, Yunus Social Business, Transmogul, përfaqësues nga Startup Live Tirana, Spontan Creative Media, Tirana Business University, UnniTech, AME Digital Consulting, përfaqësues nga Oficina etj, të cilët diskutuan për ndryshimet që po ndodhin aktualisht me startup-et në Shqipëri.

“Sfida Rajonale Elevator Lab” Shqipëri & Kosovë ju bën thirrje të gjithë të interesuarve, start-upeve, etj që mund të aplikojnë me idetë dhe zgjidhjet e tyre në fushat Regtech, Bankingu SME (SME Banking), Bankingu Retail (Retail Banking), Siguria Kibernetike (Cyber Security), Zgjidhjet për Kursin Valutor (FX Solutions), Klientët Korporatë & Sektori Publik (Large Corporates & Institutional Clients) dhe Analizat e Avancuara dhe Inteligjenca Artificiale (Advanced Analytics & Artificial Intelligence).

Në vijimësi të prezantimit të Sfidës Elevator Lab, gjatë kësaj jave do të zhvillohen disa takime në universitete të tjera, si më poshtë:

– E Martë, 21 Maj, ora 09:00 AM – Universiteti Marin Barleti
– E Mërkurë, 22 Maj – Universiteti Luarasi
– E Enjte, 23 Maj, ora 5:30 PM – Startup Grind Tirana tek ICTS Lab
– E Premte 24 Maj – Akseleratori Oficina

Lexoni: Raiffeisen Bank në Shqipëri dhe Kosovë hapin raundin e dytë të programit “Sfida Elevator Lab”

Thirrja për aplikim ka filluar dhe mbyllet më datën 3 Qershor 2019.

APLIKONI TANI për “Sfida Rajonale Elevator Lab” në Shqipëri & Kosovë dhe do të keni mundësinë që të fitoni tre çmime monetare për 3 fitues, mundësinë e një “wild card” për gjysëmfinalen e programit të partneritetit në të gjithë grupin fintech etj.

Për më shumë informacion rreth këtij programi mund të vizitoni faqen e internetit: https://elevator-lab.com/challenges/regional-2/

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale