Portali izraelit rekomandon Shqipërinë për të kaluar pushimet


Mako.co.il, në shkrimin e tij kushtuar udhëtimeve, e konsideron Shqipërinë një nga vendet më të bukura në Europë.

Portali i njohur izraelit, Mako.co.il, në seksionin e tij kushtuar udhëtimeve, ka hartuar edhe një listë rekomandimesh për destinacionet turistike më tërheqëse për këtë verë.

“Këto janë destinacionet që do të pushtojnë verën.” Ky është titulli i artikullit, ku renditen Shqipëria, Italia e Jugut, Ishujt e Greqisë, Kroacia, Serbia, Spanja, Austria, Rusia, Sllovakia, Armenia, Azerbajxhani etj.

Lexoni: Le Figaro: Shqipëria me vreshtat më të vjetër në Europë

Në pjesën për Shqipërinë si destinacion turistik shkruhet.

SHQIPËRIA

Një nga vendet më të bukura në sajë të pamjeve spektakolare të konsideruara të bukura në Europë, së bashku me gjurmët e egra, pyjet që të lënë pa frymë, luginat dhe lumenjtë e pafund. Plazhet e Shqipërisë janë konsideruar si më të bukurat në Europë falë maleve përreth, të cilat ngrihen në një lartësi mbi 2000 metra dhe e puthin detin në ujërat e ndritura të bruzta me gjiret ranore dhe ishujt piktoreske.

Tirana, kryeqyteti i vendit, shtrihet midis maleve të Dajtit dhe vijës bregdetare. Është 110 metra mbi nivelin e detit dhe ofron një përzgjedhje hotelesh, park ujor, jetë natë të gjallë, qendra tregtare me çmime shumë të ulëta dhe kazino.

Rreth 20 minuta me makinë nga aeroporti është brezi bregdetar, ku mund të gjeni një shëtitore të gjallë, sportet e ujit dhe më shumë. Shqipëria ka qenë një destinacion në rritje gjatë viteve të fundit dhe lejon një shumëllojshmëri të pushimeve nga shëtitjet malore dhe pushimet duke përdorur tendat që mbahen në çanta e shpinës.

Si të arrini atje? Fluturime të drejtpërdrejta të hënave dhe të premteve me Israir. Paketa për 3 netë në fundjavë në një hotel me 4 yje për 497 dollarë dhe katër netë në një hotel me 5 yje nga 599 dollarë për person.

/Izraeli sot

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale