Portali izraelit rekomandon Shqipërinë për të kaluar pushimet - Business Magazine Albania

Portali izraelit rekomandon Shqipërinë për të kaluar pushimet


Mako.co.il, në shkrimin e tij kushtuar udhëtimeve, e konsideron Shqipërinë një nga vendet më të bukura në Europë.

Portali i njohur izraelit, Mako.co.il, në seksionin e tij kushtuar udhëtimeve, ka hartuar edhe një listë rekomandimesh për destinacionet turistike më tërheqëse për këtë verë.

“Këto janë destinacionet që do të pushtojnë verën.” Ky është titulli i artikullit, ku renditen Shqipëria, Italia e Jugut, Ishujt e Greqisë, Kroacia, Serbia, Spanja, Austria, Rusia, Sllovakia, Armenia, Azerbajxhani etj.

Lexoni: Le Figaro: Shqipëria me vreshtat më të vjetër në Europë

Në pjesën për Shqipërinë si destinacion turistik shkruhet.

SHQIPËRIA

Një nga vendet më të bukura në sajë të pamjeve spektakolare të konsideruara të bukura në Europë, së bashku me gjurmët e egra, pyjet që të lënë pa frymë, luginat dhe lumenjtë e pafund. Plazhet e Shqipërisë janë konsideruar si më të bukurat në Europë falë maleve përreth, të cilat ngrihen në një lartësi mbi 2000 metra dhe e puthin detin në ujërat e ndritura të bruzta me gjiret ranore dhe ishujt piktoreske.

Tirana, kryeqyteti i vendit, shtrihet midis maleve të Dajtit dhe vijës bregdetare. Është 110 metra mbi nivelin e detit dhe ofron një përzgjedhje hotelesh, park ujor, jetë natë të gjallë, qendra tregtare me çmime shumë të ulëta dhe kazino.

Rreth 20 minuta me makinë nga aeroporti është brezi bregdetar, ku mund të gjeni një shëtitore të gjallë, sportet e ujit dhe më shumë. Shqipëria ka qenë një destinacion në rritje gjatë viteve të fundit dhe lejon një shumëllojshmëri të pushimeve nga shëtitjet malore dhe pushimet duke përdorur tendat që mbahen në çanta e shpinës.

Si të arrini atje? Fluturime të drejtpërdrejta të hënave dhe të premteve me Israir. Paketa për 3 netë në fundjavë në një hotel me 4 yje për 497 dollarë dhe katër netë në një hotel me 5 yje nga 599 dollarë për person.

/Izraeli sot

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0