Le Figaro: Shqipëria me vreshtat më të vjetër në Europë


Një artikull kushtuar kantinave të verërave shqiptare është publikuar së fundi në gazetën franceze ‘Le Figaro’. ‘’Shqipëria me vreshtat më të vjetra në Europë,’’ shkruan media e njohur franceze ndërsa u kushton hapësirë të veçantë kantinave Arbri, Kokomani, Çobo, Bardha, duke përshkruar veçantitë e historitë e çdonjërës prej tyre.

Në historinë e kantinave të njohura në Shqipëri, e që po prezantohen tashmë edhe jashtë, flitet për sipërmarrësit e tyre. Blerim  Kokomanin, vreshtari, që punoi në Itali për 13 vjet përkrah të njohurit Andrea Franchetti, para se të rikthehej në Shqipëri dhe të krijonte fermën ‘’Kokomani”. Le Figaro e prezanton Blerimin si “dashnor të natyrës”, ashtu siç dëshirojnë ta cilësojnë bashkëshortja dhe vajza e tij. Arsyeja është se ai kultivon në mënyrë biologjike vreshtat e tij.

‘’Ujitja dhe pesticidet nuk janë të domosdoshme këtu,’’ thekson Le Figaro.

Për verën Arbri, media franceze thekson se, në një sipërfaqe vreshtash prej 25 hektarësh, vera ‘’Arbri’’ po prodhohet prej tre gjeneratash.

Përmes sipërmarrësit Muharrem Çobo, Le Figaro tregon shkëputjen e prodhimit të verës privatisht në periudhën e komunizmit. Ndërkohë, theksohet në artikull, ashtu si edhe në titullin e tij, se historia e vreshtarisë në Shqipëri është mbi 2800 vjeçare.

http://avis-vin.lefigaro.fr/vins-du-monde/carnet-de-voyage/o134569-lalbanie-lun-des-plus-vieux-vignobles-deurope

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale