Po luftoni për t'u fokusuar? Këtu janë disa këshilla për t’ju ndihmuar - Business Magazine Albania

Po luftoni për t’u fokusuar? Këtu janë disa këshilla për t’ju ndihmuar

fokusuar

Ka një sërë arsyesh pse mund të keni vështirësi të përqëndroheni në punë. Para së gjithash, është e rëndësishme të mendosh për përqëndrimin si një muskul, sipas Stefan van der Stigchel, një profesor i psikologjisë konjiktive në Universitetin e Utrecht-it në Holandë.

Ai shpjegoi se ndërsa pushimi ishte thelbësor për të shmangur stërvitjen e tepërt të këtij muskuli, mund të duhet kohë pas një pushimi për t’u kthyer në nivelin tuaj optimal të fokusit.

Van der Stigchel tha se një shpjegim tjetër i mundshëm se pse mund të keni vështirësi të përqëndroheni është se mjedisi juaj i shtëpisë ka të ngjarë të mos jetë krijuar për t’ju inkurajuar të punoni, ndryshe nga një zyrë. Për shembull, ai tha se të shohësh njerëzit e tjerë duke punuar, siç do të bënit në një zyrë, vepron si një motivues.

Lexoni: 5 arsye për t’u ngritur në orën 5 të mëngjesit nga Robin Sharma

Mungesa e “tranzicionit” midis detyrave gjatë punës nga shtëpia është një tjetër faktor, sipas van der Stigchel. Kjo është për shkak të “kujtesës së punës”, shpjegoi ai, i cili është sistemi në tru, përgjegjës për “ekzekutimin e veprimeve të ndërlikuara”.

Van der Stigchel e krahasoi këtë sistem në tru me një tavolinë pune, me mjete të ndryshme të vendosura për secilën detyrë. Ndërmjet detyrave që trurit i duhet të pastrojë dhe “ngarkojë tavolinën e punës” në mënyrë efektive dhe kjo kohë e tranzicionit mendor quhet “kosto ndërrimi”, shpjegoi ai.

Udhëtimi për në punë është një shembull i kohës së tranzicionit që shumë e kanë humbur ndërsa punojnë kryesisht nga shtëpia gjatë dy viteve të fundit. Kështu që van der Stigchel sugjeroi që ta ndërtojmë atë në ditët e sotme duke bërë një shëtitje të shkurtër para dhe pas punës. Ai rekomandoi gjithashtu që të siguroheni që të kaloni 10 minuta midis takimeve për t’u rimbushur mendërisht.

“Kini kujdes se ato duhet të jenë në ditën tuaj të punës, të jenë pjesë e zakonit tuaj të punës, sepse në fund të ditës … do të jeni jashtëzakonisht të lodhur mendërisht nëse nuk e keni planifikuar mirë ditën tuaj paraprakisht, pa asnjë pushim, ose pa asnjë lëvizje,” tha van der Stigchel.

Ankthi dhe përqëndrimi

Ankthi i vazhdueshëm për rastet në rritje të variantit omicron Covid-19 mund të ndikojë gjithashtu në aftësinë tuaj për t’u përqëndruar.

Një studim i publikuar në vitin 2018, i kryer nga psikologë në Universitetin e Roehampton në Mbretërinë e Bashkuar, përdori skanimin funksional MRI (Imazhe me Rezonancë Magnetike) për të gjurmuar se si shqetësimi ka ndikuar në pjesët e trurit që janë të rëndësishme për përqëndrimin.

Pjesëmarrësve në studim iu dhanë detyra që kërkonin nivele të ndryshme përqëndrimi. Skanimet funksionale të MRI treguan se pjesëmarrësit më të shqetësuar panë “lidhje të reduktuar në rajonet e trurit të rëndësishme për kontrollin e vëmendjes”, të njohur gjithashtu si përqëndrimi.

Trurit tonë i pëlqen risia, trurit tonë i pëlqejnë përvojat e reja. – Sabina Brennan, neuroshkencëtare

Profesori Paul Allen, i cili drejtoi studimin, shpjegoi gjatë një video-telefonate me CNBC se “korteksi paraballor” i trurit është çelësi për aftësinë tonë për t’u fokusuar dhe te njerëzit me ankth, kjo zonë u zbulua se vepron ndryshe.

Allen tha se efekti i punës nga shtëpia në shëndetin mendor për një periudhë të gjatë, ndjenja e izolimit që mund të vijë nga shoqërimi më pak në mes të pandemisë, si dhe se si njerëzit priren të ndihen në muajt e dimrit, të gjitha mund të kontribuojnë tek ankthi.

Efekti i kontrastit

Në mënyrë të ngjashme, neuroshkencëtarja Sabina Brennan, autore e “Beating Brain Fog”, tha se nëse njerëzit janë të stresuar kronik ose në ankth, atëherë kjo mund të shtypë neuroplasticitetin në zona të ndryshme të trurit, si lobet ballore. Neuroplasticiteti i referohet aftësisë së trurit për të krijuar lidhje të reja, të cilat janë të rëndësishme për aftësi të tilla si të mësuarit dhe kujtesa.

Ajo tha se njerëzit gjithashtu mund të përjetojnë “efekt kontrasti” pas një pushimi.

“Është një lloj forme e paragjykimit konjiktiv, ku perceptimi i ndryshimit rritet ose zvogëlohet,” shpjegoi ajo. Për shembull, dikush që kishte një pushim stresues për Krishtlindje mund të ketë pritur me padurim kthimin në punë, por realiteti i tij mund ta ketë zhgënjyer. Brennan tha se kjo mund ta bëjë dikë më në ankth ose depresion, duke ndikuar kështu në aftësinë e tyre për t’u fokusuar.

Lexoni: McDonald mbyll 850 pika shitje në Rusi. Ikin edhe Starbucks, Coca Cola dhe Pepsi

Ushtrimi gjatë drekës është një mënyrë për të rritur përqëndrimin, duke pasur parasysh se vigjilenca jonë priret të bjerë natyrshëm gjatë pasdites, tha Brennan. Duke shkuar në një shëtitje gjatë drekës me një mik që punon nga shtëpia aty afër, ishte një tjetër sugjerim që ajo bëri, pasi kjo mund të ndihmojë gjithashtu për të kompensuar humbjen e mundësive për t’u shoqëruar me kolegët në zyrë.

/cbnc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0