PlayStation shkrihet në Sony Interactive Entertainment


Sony ka shkrirë të gjithë biznesin e PlayStation në një kompani të re të quajtur Sony Interactive Entertainment. Që nga 1 prilli, presidenti i SIE dhe CEO do të jetë Andrew House, dhe biznesi do të drejtohet nga San Mateo, Kaliforni.

SIE në thelb sjell njësi hardware dhe software të-ish Sony Computer Entertainment dhe shërbimet PlayStation Network drejtuar nga shërbimet Sony Network Entertainment International nën një çati në SHBA. Do të ketë gjithashtu njësi lokale të ngritura në Tokio dhe Londër.

“Duke integruar pikat e forta të hardware, software, përmbajtjet dhe operacionet e rrjetit të PlayStation, SIE do të bëhet një entitet edhe më i fortë, me një objektiv të qartë për të përshpejtuar më tej rritjen e biznesit PlayStation®”, thotë House në një deklaratë.

“Së bashku me partnerët tanë të biznesit, SIE do të zhvillojë shërbime pioniere dhe produktet do të vazhdojnë të frymëzojnë imagjinatën e konsumatorëve dhe daljen në treg. Ne do të punojmë shumë për të maksimizuar vlerën e korporatave duke koordinuar operacionet e biznesit globale nëpër San Mateo, Tokio, dhe Londër duke vlerësuar edhe ekspertizën lokale.

 

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale