Përmbledhja ditore e tregjeve financiare në botë

Përmbledhja ditore e tregjeve financiare në botë


AKSIONET

Aksionet e sektorit të teknologjisë, Apple dhe Microsoft fituan 0.4% dhe 0.5%. Në Korenë e Jugut, Samsung Electronics është rritur 2.5%, pas emërimit të Dongjin Koh, si Presidenti i ri i biznesit smartphone.

APPLE: Blerësit gjatë pushimeve kanë braktisur dyqanet duke preferuar pazarin online. Nëpërmjet tabletave janë blerë smartphone Apple Inc’s iPhone 6 Plus.

Blerjet në internet për smartphone-t u rritën më shumë se 75 %. Smartphone përbënin 17.1 % të të gjitha shpenzimeve Cyber në Nju Jork krahasuar me 11.1 për qind në tableta, sipas IBM. Vitin e kaluar, blerjet smartphone kanë qenë 10.5 % të të gjitha shitjeve online, krahasuar me 12.5 % në tableta.

AMAZON: Sipas parashikimeve Adobe-it, shitjet online pritet të kalojnë 3 miliardë $ në 24 orët e ardhshme për Amazon.

STARBUCKS Corp me Latte eggnog mente kafe moka, një pije e re ekspres e veçantë për festat e fundvitit: Holiday Spice Flat White, do të shitet në SHBA dhe dyqanet kanadeze duke filluar nga e hëna.

MONEDHAT

EUR tregtohet 0.11% më lartë kundrejt dollarit amerikan në 1,0578 $, përpara normës së papunësisë gjermane dhe prodhimi i të dhënave PMI për muajin nëntor, planifikuara të dalin sot . Tregtarët do të fokusohen në prodhimin e SHBA-ve për PMI për muajin nëntor. Dje, euro u dobësua 0.26% kundrejt USD, për të mbyllur në 1,0567 $, duke zgjeruar humbjet e sesionit paraprak. Ndërkohë, shifrat e inflacionit në Gjermani u rritën në nëntor.

GBP tregtohet 0.16% më lartë kundrejt dollarit amerikan në 1,5086 $, përpara fjalimit të guvernatorit Mark Carney së bashku me prodhimin e vendit PMI për nëntorin . Dje, GBP u forcua 0.14% kundrejt USD, për të mbyllur në 1,5062 $. Ndërkohë, kredia konsumatore dhe hipotekare e Mbretërisë së Bashkuar ka avancuar më pak se pritet në tetor. AUD / USD tregtohet në 0.7271, deri 0.62%, ndërsa USD / JPY ndryshoi në 122.81, deri 0.24%.

Banka Rezervë e Australisë, siç pritej, mbajti normën bazë në një rekord të ulët 2%, por përsëri tha se nivelet e inflacionit ofrojnë hapësirë për lehtësim të mëtejshëm nëse është e nevojshme.

Indeksi i dollarit amerikan, i cili mat forcën e dollarit kundrejt shportës tregtare e ponderuar për gjashtë valutave kryesore, ishte poshtë 0.20% në 100.07 .

TREGUESIT

ANGLI: FTSE 100 ra 0.3%, për të mbyllur në 6,356.1, ndërsa FTSE 250 u rrit 0.9%, për të zgjidhur në 17,420.7. SHBA ; S & P 500 ra 0.5%, për të zgjidhur në 2,080.5. DJIA ra 0.4%, për të zgjidhur në 17,719.9, ndërsa NASDAQ shkau 0.4%, për të mbyllur në 5,108.7.

EUROPË: FTSEurofirst 300 ka fituar 0.4%, për të mbyllur në 1,518.0. Ndër tregjet e tjera evropiane, gjermania DAX Xetra 30 u rrit 0.8%, për t’u mbyllur në 11,382.2, ndërsa tregu francez CAC-40 ka avancuar 0.6%, për të zgjidhur në 4,957.6.

AZI: Nikkei 225 indeksi tregtohet 1.0% më lartë në 19,940.0. Indeksi Hang Seng është 1.6% deri në 22,359.0, ndërsa indeksi KOSPI tregtohet 1.6% më lart në 2,024.6.
MALLRAT

Çmimet e naftës së papërpunuar u ndryshuan të martën nga prodhimi i vazhdueshëm i lartë nga Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) përpara mbledhjes këtë javë.
Në SHBA crude oil ishte në 41,93 $ për fuçi deri 28 cent, por ende poshtë më shumë se 10 për qind që nga fillimi i nëntorit.

Brent e papërpunuar tregtohet 0.38% ose 0,17 $ më lartë në 44,78 $ për fuçi, përpara të dhënave të institutit American Petroleum inventari javor i naftës, planifikuar të dalë më vonë sot. Dje, kontrata ra 0.56% ose 0,25 $, për të zgjidhur në 44,61 $ për fuçi, pasi raportet treguan se prodhimi amerikan ra më pak seç pritej në shtator.

AR. Kontrata “Gold futures” tregtohet 0.41% ose 4,40 $ më lartë në 1.070,20 $ për ons, mes dobësisë në dollar. Dje, kontrata ka avancuar 0.91% ose 9,60 $, për të zgjidhur në $ 1.065,80 për ons, pasi ra Chicago PMI dhe në pritje të shitjeve të shtëpive në SHBA .

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0