Përmbledhja ditore e tregjeve financiare në botë

Përmbledhja ditore e tregjeve financiare në botë


AKSIONET

Aksionet e sektorit të teknologjisë, Apple dhe Microsoft fituan 0.4% dhe 0.5%. Në Korenë e Jugut, Samsung Electronics është rritur 2.5%, pas emërimit të Dongjin Koh, si Presidenti i ri i biznesit smartphone.

APPLE: Blerësit gjatë pushimeve kanë braktisur dyqanet duke preferuar pazarin online. Nëpërmjet tabletave janë blerë smartphone Apple Inc’s iPhone 6 Plus.

Blerjet në internet për smartphone-t u rritën më shumë se 75 %. Smartphone përbënin 17.1 % të të gjitha shpenzimeve Cyber në Nju Jork krahasuar me 11.1 për qind në tableta, sipas IBM. Vitin e kaluar, blerjet smartphone kanë qenë 10.5 % të të gjitha shitjeve online, krahasuar me 12.5 % në tableta.

AMAZON: Sipas parashikimeve Adobe-it, shitjet online pritet të kalojnë 3 miliardë $ në 24 orët e ardhshme për Amazon.

STARBUCKS Corp me Latte eggnog mente kafe moka, një pije e re ekspres e veçantë për festat e fundvitit: Holiday Spice Flat White, do të shitet në SHBA dhe dyqanet kanadeze duke filluar nga e hëna.

MONEDHAT

EUR tregtohet 0.11% më lartë kundrejt dollarit amerikan në 1,0578 $, përpara normës së papunësisë gjermane dhe prodhimi i të dhënave PMI për muajin nëntor, planifikuara të dalin sot . Tregtarët do të fokusohen në prodhimin e SHBA-ve për PMI për muajin nëntor. Dje, euro u dobësua 0.26% kundrejt USD, për të mbyllur në 1,0567 $, duke zgjeruar humbjet e sesionit paraprak. Ndërkohë, shifrat e inflacionit në Gjermani u rritën në nëntor.

GBP tregtohet 0.16% më lartë kundrejt dollarit amerikan në 1,5086 $, përpara fjalimit të guvernatorit Mark Carney së bashku me prodhimin e vendit PMI për nëntorin . Dje, GBP u forcua 0.14% kundrejt USD, për të mbyllur në 1,5062 $. Ndërkohë, kredia konsumatore dhe hipotekare e Mbretërisë së Bashkuar ka avancuar më pak se pritet në tetor. AUD / USD tregtohet në 0.7271, deri 0.62%, ndërsa USD / JPY ndryshoi në 122.81, deri 0.24%.

Banka Rezervë e Australisë, siç pritej, mbajti normën bazë në një rekord të ulët 2%, por përsëri tha se nivelet e inflacionit ofrojnë hapësirë për lehtësim të mëtejshëm nëse është e nevojshme.

Indeksi i dollarit amerikan, i cili mat forcën e dollarit kundrejt shportës tregtare e ponderuar për gjashtë valutave kryesore, ishte poshtë 0.20% në 100.07 .

TREGUESIT

ANGLI: FTSE 100 ra 0.3%, për të mbyllur në 6,356.1, ndërsa FTSE 250 u rrit 0.9%, për të zgjidhur në 17,420.7. SHBA ; S & P 500 ra 0.5%, për të zgjidhur në 2,080.5. DJIA ra 0.4%, për të zgjidhur në 17,719.9, ndërsa NASDAQ shkau 0.4%, për të mbyllur në 5,108.7.

EUROPË: FTSEurofirst 300 ka fituar 0.4%, për të mbyllur në 1,518.0. Ndër tregjet e tjera evropiane, gjermania DAX Xetra 30 u rrit 0.8%, për t’u mbyllur në 11,382.2, ndërsa tregu francez CAC-40 ka avancuar 0.6%, për të zgjidhur në 4,957.6.

AZI: Nikkei 225 indeksi tregtohet 1.0% më lartë në 19,940.0. Indeksi Hang Seng është 1.6% deri në 22,359.0, ndërsa indeksi KOSPI tregtohet 1.6% më lart në 2,024.6.
MALLRAT

Çmimet e naftës së papërpunuar u ndryshuan të martën nga prodhimi i vazhdueshëm i lartë nga Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) përpara mbledhjes këtë javë.
Në SHBA crude oil ishte në 41,93 $ për fuçi deri 28 cent, por ende poshtë më shumë se 10 për qind që nga fillimi i nëntorit.

Brent e papërpunuar tregtohet 0.38% ose 0,17 $ më lartë në 44,78 $ për fuçi, përpara të dhënave të institutit American Petroleum inventari javor i naftës, planifikuar të dalë më vonë sot. Dje, kontrata ra 0.56% ose 0,25 $, për të zgjidhur në 44,61 $ për fuçi, pasi raportet treguan se prodhimi amerikan ra më pak seç pritej në shtator.

AR. Kontrata “Gold futures” tregtohet 0.41% ose 4,40 $ më lartë në 1.070,20 $ për ons, mes dobësisë në dollar. Dje, kontrata ka avancuar 0.91% ose 9,60 $, për të zgjidhur në $ 1.065,80 për ons, pasi ra Chicago PMI dhe në pritje të shitjeve të shtëpive në SHBA .

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0