Përdoruesit e Android tani mund të fshijnë menjëherë historinë e tyre të kërkimit në Google - Business Magazine Albania

Përdoruesit e Android tani mund të fshijnë menjëherë historinë e tyre të kërkimit në Google

historinë të kërkimit

Përdorimi ynë i vazhdueshëm i mediave sociale dhe lidhjes me telefonat tanë dhe internetin mund të duket sikur asgjë që bëjmë nuk është më private, veçanërisht me kërcënimin e vazhdueshëm të shkeljeve të sigurisë dhe hakimeve.

Ky bëhet një shqetësim i madh kur ne jemi duke kërkuar për informacion në Google nëpërmjet telefonave tanë inteligjentë. Për fat të mirë për përdoruesit e Android, tani do të ketë një rregullim të thjeshtë të shpejtë për të fshirë historinë e tyre të kërkimit nga 15 minutat e fundit.

Lexoni: Fortnite mbledh 36 milionë dollarë ndihmë humanitare për Ukrainën në një ditë të vetme

“Aktualisht po e nxjerrim këtë veçori në aplikacionin Google për Android dhe presim që ai të jetë i disponueshëm për të gjithë që përdorin aplikacionin në javët e ardhshme”, tha një zëdhënës i Google për The Verge në një deklaratë. “Ne po vazhdojmë të eksplorojmë mënyra për ta sjellë këtë veçori të dobishme në platforma të tjera.”

Përdoruesit e iPhone kanë pasur tashmë akses në këtë veçori në softuerin iOS që nga korriku i vitit 2021. Shpërndarja në Android fillimisht ishte parashikuar të ndodhte në fund të vitit 2021.

Google tashmë ofron mundësinë për përdoruesit që historia e tyre e kërkimit të fshihet automatikisht në periudha të ndryshme rritëse, përkatësisht 3, 18 dhe 36 muaj.

Megjithëse nuk është e qartë se kur saktësisht të gjithë përdoruesit e Android do të kenë akses në funksionin e ri, disa kanë raportuar se ai tashmë është i disponueshëm për ta.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0