Pas përplasjeve të shumta, Jeff Bezos i dërgon mesazhin e rrallë Elon Musk - Business Magazine Albania

Pas përplasjeve të shumta, Jeff Bezos i dërgon mesazhin e rrallë Elon Musk

mesazhin

E pa pritur, por në dukje e sinqertë nga nga ana e Jeff Bezos. Ai uron Elon Musk në Twitter për arritjet.

Musk, i cili nisi një fluturim historik me civilë këtë javë, mori një urimi në Twitter nga miliarderi dhe rivali i tij i vjetër Bezos.


“Urime @ElonMusk dhe ekipit @SpaceX për lançimin e suksesshëm të Inspiration4 mbrëmë,” shkroi Bezos. “Një hap tjetër drejt një të ardhmeje ku hapësira është e arritshme për të gjithë ne.”

Kjo ishte një shfaqje e rrallë për themeluesin e Amazon, i cili nuk ka postuar në Twitter që nga shkurti i vitit 2020, kur u ul me presidentin francez Emmanuel Macron për të diskutuar qëndrueshmërinë dhe ndryshimin e klimës.

Lexoni: Nisen turistët e parë hapësinore në një turne rreth orbitës së tokës

Tweet-i i Bezos për Musk mori mbi 123,700 pëlqime në kohën e këtij shkrimi, së bashku me një përgjigje shumë tërheqëse nga vetë Musk.

“Faleminderit,” u përgjigj në heshtje CEO i Tesla.

Shkëmbimi i sjellshëm midis dy burrave ishte gjithçka, përveçse i zakonshëm.

Miliarderët kanë pasur jo çaste fort të mira në platformën e mediave sociale gjatë gjithë vitit, së fundi kur Musk kritikoi themeluesin e Amazon për shumë padi dhe peticione të tij të ngritura kundër SpaceX, përfshirë kontratën origjinale të NASA-s për t’i dhënë SpaceX grantin e vetëm për eksplorimin hapësinor për njerëzit.

Bezos nuk u ndal këtu, por bëri edhe një ankesë të veçantë me FCC në lidhje me lejen e SpaceX për të zhvilluar një sistem satelitor Starlink të gjeneratës së dytë.

Musk jo vetëm që iu përgjigj secilës prej padive në Twitter, por ai me qëllim e shkroi emrin e Bezos gabim.

“Rezulton se Besos ka dalë në pension për të ndjekur një punë me kohë të plotë duke ngritur padi kundër SpaceX,” thuhej në Tweet.

Sidoqoftë, kur vetë Bezos fluturoi në hapësirë me raketën New Shepard të Blue Origin në korrik, Musk dërgoi një mirënjohje në platformën e mediave sociale, të cilës Bezos nuk iu përgjigj.

“Paç fat nesër,” shkroi Musk në përgjigje të postimit në Twitter të Blue Origin.

Këtë javë, NASA njoftoi se po shpërblente pesë kompani me kontrata për të zhvilluar modele të uljes në hënë, në total 146 milionë dollarë.

SpaceX dhe Blue Origin ishin ndër pesë kompanitë.

/voi

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0