Nisen turistët e parë hapësinore në një turne rreth orbitës së tokës - Business Magazine Albania

Nisen turistët e parë hapësinore në një turne rreth orbitës së tokës

turistët hapësinore

SpaceX nisi fluturimin e tij të parë privat në hapësirë ​​të Mërkurën mbrëma, duke mbajtur një ekuipazh amator prej katër amerikanësh në një fluturim tre-ditor rreth orbitës së Tokës në një lëvizje që shënon një nga fluturimet më ambicioze në turizmin hapësinor, vetëm dy muaj pasi Virgin Atlantic dhe Blue Origin përfunduan fluturimin e shkurtër në hapësirë.

  • Misioni i quajtur Inspiration4, udhëtimi i parë orbital pa asnjë astronaut profesionist, nisi katër amerikanë, përfshirë dy fitues të konkursit, një punonjës të kujdesit shëndetësor dhe sponsorin e tyre miliarder, Jared Isaacman, nga Qendra Hapësinore Kennedy.
  • Përveç Isaacman 38-vjeçar, fluturimi përfshin një profesioniste të mjekësisë 29-vjeçare dhe të mbijetuarën nga kanceri i kockave Hayley Arceneaux, inxhinierin 42-vjeçar të të dhënave Chris Sembroski dhe akademikun 51-vjeçar Dr. Sian Proctor.
  • Pasagjerët po fluturojnë në kapsulën Dragon të SpaceX dhe do të kalojnë tre ditë në orbitën e tokës në një lartësi deri në 360 kilometra.
  • Kapsula Dragon u lëshua duke përdorur raketën Falcon 9 të ripërdorshme të SpaceX dhe pas lëshimit, përforcuesi i fazës së parë i përdorur për misionin gjithashtu u ul me sukses në një platformë në oqean.

29-vjeçarja Arceneaux është amerikania më e re që ka udhëtuar në hapësirë ​​dhe ajo është gjithashtu udhëtarja e parë në hapësirë ​​me një protezë, një shufër titaniumi në këmbën e saj të majtë, raportoi Associated Press.

Administratori i NASA-s Bill Nelson përgëzoi operatorët e misionit, duke postuar në Twitter: “Orbita e Tokës tani është më e arritshme për më shumë njerëz që të përjetojnë mrekullitë e hapësirës. Ne presim me padurim të ardhmen, ajo ku NASA është një nga shumë klientë në tregun e hapësirës komerciale. Përpara dhe lart!” Në 1986, Nelson bëri një fluturim në bordin e Space Shuttle Columbia si specialist i ngarkesës ndërsa shërbente si anëtar i Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA nga shteti i Floridas.

Lexoni: Udhëtimi në hapësirë i Virgin Galactic tejkalon pritshmëritë, interesi për kompaninë rritet me 525 %

Kompania e procesimit të pagesave të Isaacman, Shift4 Payments, po financon të gjithë misionin, por miliarderi dhe kompania kanë refuzuar të zbulojnë koston totale të misionit. 38-vjeçari është miliarderi i tretë që fluturon në hapësirë ​​me një fluturim privat në dy muajt e fundit. Në korrik, Virgin Galactic i Richard Branson dhe Blue Origin i Jeff Bezos ndërmorën fluturime të shkurtra në buzë të hapësirës. Ndryshe nga ata, megjithatë, kapsula SpaceX do të orbitojë tokën në një lartësi që është rreth 100 milje mbi Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar dhe do të zgjasë për tre ditë të plota. Edhe pse fluturimi është plotësisht i automatizuar, ekuipazhi prej katër anëtarësh kaloi gjashtë muaj duke u trajnuar për fluturimin për të trajtuar çdo emergjencë të mundshme. Trajnimi përfshinte fluturime në aeroplanë luftarakë, stërvitje simuluese dhe një udhëtim në malin Rainier.

Misioni i Inspiration4 do të shërbejë gjithashtu si një mbledhje fondesh për Spitalin Kërkimor të Fëmijëve të St. Jude’s, Memphis, Tennessee, ku Arceneaux është e punësuar. Isaacman është zotuar të dhurojë 100 milionë dollarë nga pasuria e tij në spital dhe ai po kërkon të mbledhë edhe 100 milionë dollarë të tjerë përmes donacioneve.

/forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0