Udhëtimi në hapësirë i Virgin Galactic tejkalon pritshmëritë, interesi për kompaninë rritet me 525 % - Business Magazine Albania

Udhëtimi në hapësirë i Virgin Galactic tejkalon pritshmëritë, interesi për kompaninë rritet me 525 %

Virgin Galactic hyri në histori pasi udhëtimi i parë komercial drejt hapësirës përmes Unit Crew 22 përfundoi me sukses. Pjesë e këtij fluturimi historik ka qenë vetë biznesmeni britanik Richard Branson si dhe një ekip prej dy pilotësh dhe tre persona të tjerë. Kjo ngjarje ka gjeneruar më shumë interes te kompania, e cila pasqyrohet në stok.

Të dhënat e marra nga Finbold tregojnë se kërkimi në Google për aksionet e Virgin Galactic nën fjalën kyçe ‘SPCE stock’ është rritur me 525%. Interesi arriti kulmin e popullaritetit të saj gjatë javës që kaloi, më 3 korrik 2021, në 100. Interesi më i ulët u regjistrua në 21 Mars, 2021, në 16.

Në periudhën e kulmit, Kanadaja regjistroi interesin më të lartë me një pik prej 100, e ndjekur nga Shtetet e Bashkuara me 76, ndërsa Estonia renditet e treta me 67. Koreja e Jugut, me një rezultat 28, renditet në vendin e dhjetë. Numrat përfaqësojnë interesin e kërkimit në krahasim me pikën më të lartë në tabelë për rajonin dhe kohën e caktuar, ku 100 pikë janë interesi maksimal i kërkimit.

Fluturimi hapësinor i Virgin Galactic nxit interesin për aksionet e SPCE

Ky rezultat lidhet me fluturimin e parë komercial drejt hapësirës. Virgin Galactic ka planifikuar edhe dy fluturime të tjera, përfshirë atë me Forcën Ajrore Italiane, për të mbyllur programin e saj të provave, për të filluar shërbimin tregtar vitin e ardhshëm.

Uniteti 22 ishte fluturimi i katërt hapësinor me ekuipazh i Virgin Galactic, ndërsa Bezos ishte në bordin e fluturimit të parë të ekuipazhit për Blue Origin (megjithëse New Shepard ka arritur më shumë se një duzinë fluturimesh provë suborbital të papërkulura).

Çmimi i aksioneve të Virgin Galactic ka qenë nën presion të madh këtë vit ndërsa investitorët vunë në dyshim ritmin e zhvillimit të tij. Ka pasur gjithashtu shqetësime në lidhje me konkurrencën në rritje nga kompani si Blue Origin dhe Elon Musk’s SpaceX.

LEXO: Misioni i Richard Branson, përfundon me sukses udhëtimi i parë komercial drejt hapësirës (VIDEO)

Çmimi i deklaruar më së fundmi për një vend në Virgin Galactic ishte 250,000 dollarë dhe më shumë se 700 njerëz kanë vendosur një depozitë, kanë thënë përfaqësuesit e kompanisë.Blue Origin nuk e ka publikuar ende çmimin e saj, megjithëse një person anonim pagoi 28 milion dollarë për të fluturuar në hapësirë ​​në 20 korrik me Bezos, vëllain e tij Mark dhe avionin e Mercury 13, Wally Funk

Branson është vetëm një lojtar në garën e miliarderëve për në turistët hapësinorë. Ai po garon me Blue Origin të Jeff Bezos, i cili synon të lëshojë pasagjerë në raketën suborbital New Shepard të tij dhe SpaceX të Elon Musk, i cili planifikon të vendosë turistët në kapsulën e saj orbitale, Crew Dragon për një përvojë më të gjatë dhe më të shtrenjtë në hapësirë.

FINBOLD

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0