Misioni i Richard Branson, përfundon me sukses udhëtimi i parë komercial drejt hapësirës (VIDEO) - Business Magazine Albania

Misioni i Richard Branson, përfundon me sukses udhëtimi i parë komercial drejt hapësirës (VIDEO)

Përfundon me sukses udhëtimi i parë komercial drejt hapësirës përmes anijes së kompanisë Virgin Galactic. Pjesë e këtij fluturimi historik ka qenë vetë biznesmeni britanik Richard Branson si dhe një ekip prej dy pilotësh dhe tre persona të tjerë. Anija e Virgin është ngritur në ajër nga një tjetër anije dhe pasi është lëshuar, ka shfrytëzuar raketën për t’u shkëputur drejt hapësirës.

Aty anija ka qëndruar për disa minuta, ndërsa pasagjerët kanë patur mundësinë të heqin rripat e sigurimit dhe të shijojnë pamjen e tokës duke pluskuar në zero gravitet. Fluturimet komerciale drejt hapësirës me Virgin Galactic pritet të kushtojnë rreth 250 mijë dollarë për person.

Kompania e Branson e ndërtuar në 2004, tashmë ka shitur afërsisht 600 bileta, me secilën biletë që shkon për rreth 250,000 dollarë. Branson është vetëm një lojtar në garën e miliarderëve për në turistët hapësinorë. Ai po garon me Origjinën Blu të Jeff Bezos, i cili synon të lëshojë pasagjerë në raketën suborbital New Shepard të tij dhe SpaceX të Elon Musk, i cili planifikon të vendosë turistët në kapsulën e saj orbitale, Crew Dragon për një përvojë më të gjatë dhe më të shtrenjtë në hapësirë.

Ka qenë një rrugë e gjatë për Sir Richard për të arritur në këtë pikë. Ai së pari njoftoi synimin e tij për të bërë një aeroplan hapësinor në 2004.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0