OECD: Koronavirusi mund të çojë Europën në recesion

OECD: Koronavirusi mund të çojë Europën në recesion


Përhapja e koronavirusit mund të çojë pjesën më të madhe të Evropës në recesion dhe të përgjysmojë rritjen globale të ekonomisë. Organizata për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD) tha që zona e euros, e cila përfshin disa nga ekonomitë më të mëdha të Evropës, mund përfshihet në tkurrje brenda disa muajsh.

Ndërkohë rritja globale pritet të jetë 1.5% këtë vit, nga 2.9% që ishte parashikimi i mëparshëm, vlerëson OECD.

Lexo: BE ofron 232 milionë euro në luftën kundër Koronavirus-it

Japonia gjithashtu mund të futet në recesion. Ekonomistët e OECD vlerësojnë se, virusi Covid-19 paraqiti kërcënimin më të madh për rritjen ekonomike globale që nga kriza financiare. Ai mund të shkaktojë një “skenar domino” ku ndikimi intensiv i virusit në Kinë të pasqyrohet në vendet e tjera të përparuara, duke goditur rëndë besimin për udhëtim dhe shpenzime.

Ekonomia kineze do të pësojë një rënie të fortë në afat të shkurtër. Nga 6.1% vitin e kaluar, rënia do të jetë më pak se 5% këtë vit, dhe në rekuperim vitin e ardhshëm, sipas OECD.

“Virusi rrezikon t’i japë një goditje të mëtejshme një ekonomie globale, e cila tashmë ishte dobësuar nga tregtia dhe tensionet politike,” tha krye ekonomist-i i OECD, Laurence Boone.

Qeveritë duhet të veprojnë menjëherë për të përmirësuar epideminë, të mbështesin sistemin e kujdesit shëndetësor, të mbrojnë njerëzit, të rrisin kërkesën dhe të sigurojnë një shpëtim financiar për familjet dhe bizneset, që janë më të prekurit”.

Lexo: Koronavirus rrit numrin e personave që punojnë në distancë

Për të zbutur ndikimin ekonomik, punonjësit duhet të lejohen të punojnë nga shtëpia, sipas OECD. Organizata u bëri thirrje qeverive të ndërmarrin hapa për të mbështetur sektorët më të prekur siç janë udhëtimi dhe turizmi, makinat dhe industria e elektronikës.

Ajo  fton gjithashtu bankat qendrore të sigurojnë likuiditet shtesë për bankat, në mënyrë që ata të mund të ndihmojnë bizneset që përballen me probleme imediate likuiditeti.

Burimi: Independent

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0