Nuk do ketë më WhatsApp për këto telefona pas 31 dhjetorit


WhatsApp ka zbuluar se do të ndalojë mbështetjen për një numër të pajisjeve deri në fund të këtij viti. Para smartphone-ëve, Nokia Symbian ishte sistemi operativ më dominues në tregun e telefonisë. Pavarësisht shfaqjes në pajisjet legjendare Nokia, sistemit operativ duket se po i vjen fundi shumë shpejt.

Aplikacioni më i njohur për mesazhet, WhatsApp ka lëshuar një deklaratë duke përmendur sistemet operative që nuk do të marrin mbështetje nga kompania pas përfundimit të vitit 2016. Njoftimi është bërë në muajin shkurt të këtij viti.

Kompania beson se teknologjia e nevojshme për të inkorporuar shërbimet e fundit dhe sigurinë brenda aplikacionit nuk është në dispozicion në këto sisteme operative. “Ndërkohë që këto pajisje mobile kanë qenë një pjesë e rëndësishme e historisë sonë, ato nuk ofrojnë llojin e aftësive për të cilat ne kemi nevojë për të zgjeruar shërbimet e aplikacionit tonë në të ardhmen.”

Këto janë sistemet operative që nuk do të kenë qasje në Whatsapp pas 31 dhjetorit:

BlackBerry OS dhe BlackBerry 10

Nokia S40

Nokia Symbian S60

Android 2.1 dhe Android 2.2

Windows Phone 7.1

iPhone 3GS / iOS 6

Kompania rekomandoi përditësimin në një Android, iPhone, ose Windows Phone më të ri para përfundimit të vitit 2016 për të vazhduar përdorimin WhatsApp.

 

burimi: businesstoday

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale