Njeriu që nuk paguan taksa i alarmuar nga perspektiva e pagimit të taksave - Business Magazine Albania

Njeriu që nuk paguan taksa i alarmuar nga perspektiva e pagimit të taksave

taksa

Pavarësisht urdhrave të shumta të Gjykatës që synojnë ta mbajnë atë nën kontroll, Elon Musk po poston sërish në Twitter.  Këtë herë ai po flet për politikën fiskale, të fokusuar rreth një propozimi që prek fitimet për njerëzit si ai. Ndryshimi i rregullit mund ta pajisë Elon me një faturë tatimore vjetore prej 10 miliardë dollarësh dhe ai nuk është aspak i lumtur për këtë.

Senatori Ron Wyden nga Oregon ka sugjeruar një përditësim të kodit aktual tatimor, i cili do të ndikonte në taksat afatgjata të fitimeve kapitale për milionerët dhe miliarderët. Aktualisht, fitimet kapitale (një rritje në vlerën e diçkaje që zotëroni – pasuri të paluajtshme, aksione, pogs) tatohen si të ardhura nëse e zotëroni atë pronë për më pak se një vit. Pas një viti ose më shumë, ato janë taksa si “fitime kapitale afatgjata” – një kategori që kufizohet në një taksë 20%.

Pavarësisht nga shkalla e tatimit, taksat mbi fitimet kapitale ndodhin vetëm kur shisni pronën përkatëse. Nëse aksionet tuaja trefishohen në vlerë, por ju vazhdoni në HODL, nuk do të pësoni asnjë taksë. Kjo është ajo që propozimi i senatorit Wyden dëshiron të ndryshojë: Shtimi i një takse mbi fitimet kapitale të parealizuara, që do të trajtohen si të ardhura të rregullta, për fituesit më të mëdhenj.

Elon Musk, personi më i pasur që ka ecur ndonjëherë në këtë planet, do të ishte një nga ata që fitojnë më shumë. Një shmangës famëkeq dhe i përkushtuar i taksave, Musk foli në Twitter kundër ndryshimit të propozuar.

Lexoni: EasyAlbania, një marketplace për tregtinë online

Përdorimi i fjalisë klasike të “parave të njerëzve të tjerë” nga Musk është me të vërtetë një ironi e nivelit të Alanis Morissette, duke pasur parasysh që Tesla dhe SpaceX financohen drejtpërdrejt nga të njëjtat arka qeveritare. Që nga viti 2015, Tesla, SolarCity (atëherë ende një kompani e pavarur) dhe SpaceX kishin grumbulluar rreth pesë miliardë dollarë në subvencione dhe kredi tatimore.

Sigurisht, paratë nuk u ndalën këtu, në 2015 Tesla-s pati stimuj të mëdhenj. Musk ndjek paratë e qeverisë, duke i fshirë ato kudo që mundet, me vlera dhjetëshifrore deri më tani.

Me një mbështetje kaq të madhe në subvencionet për SpaceX dhe Tesla, Musk me të vërtetë nuk është në gjendje të ankohet për taksat. Në fund të fundit, ai nuk do të ishte askund pa to. Sistemi që ka financuar fabrikat, raketat dhe tunelet e tij duhet t’i marrë disi ato pagesa. Ndoshta ai pret që kriptomonedha të zgjidhë problemet pjesërisht, ose ndoshta, pagesa e taksave është një këshillë e mirë që Elon nuk mund ta pranojë.

/msn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0