Një gamë e re e-shërbimesh nga Ministria e Zhvillimit Urban, tashmë në portalin e-Albania!


14 mundësi të reja për të aplikuar online lidhur me kërkesat specifike që mund të ketë një subjekt, biznes apo qytetar ndaj institucionit për liçenca të ndryshme në fushën e ndërtimit, projektimit dhe studimit. Sportelet e këtyre shërbimeve vijnë më pranë përdoruesve përmes portalit unik qeveritar e-albania.al.

Deri më sot procedurat kanë qenë të lodhshme dhe fizikisht ju kanë shpenzuar shumë kohë e durim. Por tani, online përmes 14 e-shërbimeve të ndryshme, qetësisht nga kompjuteri, tableti apo smartphone juaj mund të kryeni të gjitha veprimet, duke eliminuar kostot e shërbimit postar, noterizimin e dokumenteve të kërkuara, si dhe procedurat e tepërta burokratike deri në trajtimin e aplikimit. Gjithashtu, çdo aplikues mund të ndjekë ecurinë e trajtimit të aplikimit të tij, në çdo moment, falë lehtësive që ofron ky sistem.

Shërbimi  i kërkuar do të merret nga aplikanti jo më vonë se 38 ditë, me një kosto minimale prej 150 lekësh të reja.

Jeni një biznes dhe kërkoni të pajiseni me liçencë profesionale shoqërie në fushën e studimit e projektimit dhe/ose mbikëqyrjes e kolaudimit?

Tani, online përmes shërbimit “Aplikim për herë të parë, për liçencë shoqërie në fushën e studimit e projektimit dhe/ose mbikëqyrjes e kolaudimit”, ju mund të ngarkoni gjithë dokumentacionin e kërkuar për shoqërinë dhe drejtuesit teknik të saj, nga kompjuteri, tableti apo smartphone juaj.

Klikoni këtu dhe përdorni shërbimin sipas udhëzimeve të detajuara.

Rinovimi i kategorive të liçencës profesionale

Nëse jeni individ që kërkoni të aplikoni për rinovimin e kategorive të liçencës profesionale individuale në fushën e studimit e projektimit dhe/ose mbikëqyrjes së kolaudimit, atëherë lehtësisht dhe pa shumë vonesa shërbimin e gjeni online te portali e-Albania.

Individi që kërkon të realizojë aplikimin online, mjafton të ndjekë me kujdes të gjitha hapat udhëzuese në shërbim dhe të plotësojë fushat e aplikimit online.

Klikoni këtu për të përdorur shërbimin.

Individët që disponojnë një liçencë profesionale në fushën e studimit dhe projektimit apo/dhe mbikëqyrjen e kolaudimin në ndërtim dhe kërkojnë të shtojnë kategori në licencën e tyre, tashmë e kanë fare të lehtë që ta dërgojnë aplikimin e tyre online drejt Ministrisë së Zhvillimit Urban përmes shërbimit specifik që ky institucion ofron përmes e-albania-s.

Klikoni këtundiqni në mënyrë të detajuar të gjitha hapat dhe dokumentacionet e nevojshme që nevojiten për t’u kryer procedurat.

/e-Albania

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale