Në cilat vende duan të lëvizin emigrantët?


Thonë se shtëpia është aty ku është zemra. Por për një masë të madhe njerëzish, shtëpia është aty ku është puna. Apo ushqimi. Apo siguria.

14% e njerëzve të rritur, rreth 710 milionë njerëz, thonë se ata duan të migrojnë në një vend tjetër.

Konfliktet, uria apo fatkeqësitë janë arsyet e migrimit në vende si Siria, Sudani i Jugut dhe Kongo. Ndërkohë papunësia është një faktor kronik në rrënjët e njerëzve që duan të largohen nga Shqipëria.

Lexoni: Emigrantët, pak hapësira për riintegrim. Intervistë me studiuesen dok. Erka Çaro

Por ku duan të shkojnë? Amerika është destinacioni i parë, një nga pesë emigrantë e përmend këtë vend të parin si destinacioni i preferuar dhe synuar. Ndërkohë Gjermania, Kandaja, Anglia, Franca, Australia dhe Arabia Saudite janë destinacionet e rreth 25 milionë emigrantëve.

Dëshira për të migruar është rritur më së shumti në vendet e Bashkimit Europian, në Amerikën Latine dhe në Karaibe, në Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut. Kjo është në kontrast me Azinë, SHBA dhe Kanada ku dëshira për të lëvizur ka mbetur mjaft konstante.

Shifrat gjithashtu tregojnë se pas krizës financiare globale, dëshira për të migruar është zvogëluar. Por me një klimë ekonomike të përmirësuar, krahas trazirave në rritje në disa pjesë të botës, numri i njerëzve që dëshirojnë të lëvizë është përsëri në rritje.

Shqipëria renditet e treta në listën e vendeve me dëshirën më të lartë për të migruar, me 56%.

/WeForum

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale