Në Amerikë inflacioni arrin nivelin më të lartë në 40 vite - Business Magazine Albania

Në Amerikë inflacioni arrin nivelin më të lartë në 40 vite

Departamenti i punës njoftoi se ҫmimet në SHBA u rritën me normat më të larta që nga viti 1981, me plot 8.5% deri në fund të muajit mars, pasi lufta në Ukrainë ka rritur kostot e energjisë për amerikanët.

Shifra e fundit e Indeksit të Çmimeve të Konsumit (IÇK) – i cili mat çmimet e një shporte mallrash dhe shërbimesh – vjen pasi ai u rrit me 7.9% deri në muajin shkurt, ritmi më i shpejtë i inflacionit në 40 vjet.

I nxitur nga problemet e vazhdueshme në zinxhirët e furnizimit, nga rritja e madhe e kërkesës dhe e çmimeve të energjisë, inflacioni tani është në nivele të panjohura për SHBA-në që kur Ronald Reagan mori Shtëpinë e Bardhë nga Jimmy Carter.

Rritjet e çmimeve kanë prekur ҫdo gjë – kostot e qirasë, të gazit dhe të ushqimeve po sjellin shumë vështirësi për amerikanët me të ardhura më të ulëta. Këto rritje përfaqësojnë një goditje të madhe për administratën e presidentit Biden, e cila ka shumë pak mundësi që të mbajë kontrollin e Kongresit në zgjedhjet afatmesme të nëntorit.

Lexo edhe: Shënohet vlera rekord. Inflacioni po rrezikon të “shkatërrojë” ekonominë e Europës

Andrew Hunter, ekonomist për SHBA-në në Capital Economics, tha se çmimet e energjisë do të ulen në muajt në vijim dhe, sipas tij, kishte shenja që presionet e çmimeve janë duke u zbutur.

Por, ai shtoi se këto shifra ka të ngjarë të përforcojnë planin e Rezervës Federale për të rritur normat e interesit, teksa ajo përpiqet të ulë inflacionin.“Zyrtarët e Fed-it duken gjithmonë e më shumë në mbështetje të një shtrëngimi të politikës monetare. Të dhënat e marsit duket se nuk do të ndryshojnë planet e tyre për të rritur normat e interesit me 50 pikë bazë në takimin e muajit të ardhshëm. Megjithatë, kjo mbështet pikëpamjen tonë se, duke qenë se e patën të vështirë të kuptonin se rritja fillestare e inflacionit nuk ishte kalimtare, zyrtarët e Fed tani po tregohen më pesimistë se ҫ’duhet për periudhën kur do të fillojë rënia e inflacionit,” tha Hunter.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0