Ndërkohë që Trump "godet" Amerikën, Kanadaja "lulëzon" me Trudeau

Ndërkohë që Trump “godet” Amerikën, Kanadaja “lulëzon” me Trudeau


ThinkData Works Inc., një kompani për proçesimin e big-data sapo punësoi një inxhinier-software brazilian. Kjo, nëpërmjet programit të vizave.

“Proçesi ka funksionuar më së miri” shprehet Bryan Smith, CEO i kompanisë nga Toronto.

Ndërkohë që Trumb bllokon ardhjen e profesionistëve të teknologjisë në Amerikë, Kanadaja, e drejtuar nga Justin Trudeau, së bashku me Global Skills Strategy, po bën “çudira”.Brazilianët janë bërë pjesë e programit, nga 2000 në total vetëm gjatë periudhës 12 Qershor 2017 – 30 shtator 2017 sipas të dhënave qeveritare.

Lexoni: Net Neutrality: Mbi 100.000 persona kanë firmosur një peticion kundër ndalimit

“Është më e suksesshme nga sa e mendonim”. – shprehet Ministri Kanadez i Imigracionit Ahmed Hussen. “Ky program erdhi nga komuniteti i biznesit. Ata e identifikuan këtë problem, dhe na thanë se duhet ta rregullonim”.

Lista e saktë nga “Immigration, Refugees and Citizenship Canada” gjatë periudhës 12 Qershor 2017 – 30 Shtator 2017

  • India – 988
  • Kina 296
  • Franca 92
  • Brazili 75
  • Korea e Jugut 68
  • SHBA 52

Disa prej tyre kanë patur më shumë përparësi nga të tjerët. Të tillë janë programuesit, analistët e sistemeve dhe inxhinierët e software. Këta persona, kanë përfituar 3 vite leje qëndrimi por edhe mundësi për rezidencë permanente.

Cyclica Inc., një kompani e fokusuar në bioteknologjinë, pret të punësojë një Amerikan.

“Ai është shumë i aftë dhe është kandidat për PhD në kimi kompjuterike.

Ndërkohë, për herë të parë ndër shumë vite, numri i aplikantëve për Llotarinë Amerikane, ra ndjeshëm. Ndërkohë që Kanadaja ka vendosur një kuotë prej 85.000 vizash në vit.

Duke qartë, që politikat e Trump, e kanë dëmtuar dhe po e dëmtojnë Amerikën. Kanadaja nga ana tjetër, ka përjetur një lëvizje të profesionistëve nga jugu në veri. Kjo, si rezultat i fushatës së Trudeau për thithjet e talenteve dhe përqasjen ndaj inovacionit.

Burimi: Bloomberg

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0