Ndërkohë që Trump “godet” Amerikën, Kanadaja “lulëzon” me Trudeau


ThinkData Works Inc., një kompani për proçesimin e big-data sapo punësoi një inxhinier-software brazilian. Kjo, nëpërmjet programit të vizave.

“Proçesi ka funksionuar më së miri” shprehet Bryan Smith, CEO i kompanisë nga Toronto.

Ndërkohë që Trumb bllokon ardhjen e profesionistëve të teknologjisë në Amerikë, Kanadaja, e drejtuar nga Justin Trudeau, së bashku me Global Skills Strategy, po bën “çudira”.Brazilianët janë bërë pjesë e programit, nga 2000 në total vetëm gjatë periudhës 12 Qershor 2017 – 30 shtator 2017 sipas të dhënave qeveritare.

Lexoni: Net Neutrality: Mbi 100.000 persona kanë firmosur një peticion kundër ndalimit

“Është më e suksesshme nga sa e mendonim”. – shprehet Ministri Kanadez i Imigracionit Ahmed Hussen. “Ky program erdhi nga komuniteti i biznesit. Ata e identifikuan këtë problem, dhe na thanë se duhet ta rregullonim”.

Lista e saktë nga “Immigration, Refugees and Citizenship Canada” gjatë periudhës 12 Qershor 2017 – 30 Shtator 2017

  • India – 988
  • Kina 296
  • Franca 92
  • Brazili 75
  • Korea e Jugut 68
  • SHBA 52

Disa prej tyre kanë patur më shumë përparësi nga të tjerët. Të tillë janë programuesit, analistët e sistemeve dhe inxhinierët e software. Këta persona, kanë përfituar 3 vite leje qëndrimi por edhe mundësi për rezidencë permanente.

Cyclica Inc., një kompani e fokusuar në bioteknologjinë, pret të punësojë një Amerikan.

“Ai është shumë i aftë dhe është kandidat për PhD në kimi kompjuterike.

Ndërkohë, për herë të parë ndër shumë vite, numri i aplikantëve për Llotarinë Amerikane, ra ndjeshëm. Ndërkohë që Kanadaja ka vendosur një kuotë prej 85.000 vizash në vit.

Duke qartë, që politikat e Trump, e kanë dëmtuar dhe po e dëmtojnë Amerikën. Kanadaja nga ana tjetër, ka përjetur një lëvizje të profesionistëve nga jugu në veri. Kjo, si rezultat i fushatës së Trudeau për thithjet e talenteve dhe përqasjen ndaj inovacionit.

Burimi: Bloomberg

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale