Ndalohet vendosja e syzeve gjatë orarit të punës! Protestojnë femrat në Japoni


Punonjëset femra në Japoni po protestojnë për të ashtuquajturën ndalim të vendosjes së syzeve optike në vendin e punës.

Hashtagu #メガネ禁止 (që përkthehet në #GlassesBan) është bërë viral që nga e mërkura e kaluar.

Lexoni: Si të vishemi për një event?

Ai pason raportet nga gazetat në Japoni dhe globalisht që një numër i punëdhënësve japonezë ndalojnë që personeli femër të vendosë syze.

Një grua japoneze, e cila punon si recepsioniste në një dyqan të madh në vend, iu tha se ajo duhej të vendoste lente kontakti në punë, sepse eprori i saj i tha “syzet janë të ndaluara”.

“Ai e tha këtë sikur të ishte diçka normale,” tha gruaja, e cila identifikohet si Znj A, për Business Insider.

“Unë i thashë vetes në atë kohë se nuk na lejoheshin syzet sepse duhej të dukeshim më femërore, se thjesht nuk do të duhet t’i vendosnim ato.”

Punonjësja, puna e së cilës përfshin rregullimin e karrigeve me rrota për klientët që kërkojnë një të tillë, tha se ajo vuan nga sytë e thatë si pasojë e vendosjes së lenteve në këtë 8 orarsh, së bashku me transportin e saj.

Syzet janë të ndaluara për punonjëset femra në një numër industrish, përfshirë shërbimin ndaj klientit, bukurinë dhe mikpritjen.

Besohet se punonjësit meshkuj në vend nuk përballen me ndonjë kufizim të tillë, siç konfirmoi një raport i mëtejshëm nga Bloomberg.

Përdoruesit e Twitter e kanë quajtur politikën “diskriminim seksist”.

Gratë nuk lejohen të vendosin syze në disa punë në Japoni, kur nuk është problem që burrat t’i vendosin ato. Kjo u raportua së pari nga mediat japoneze. Askush nuk duhet të jetë aq i verbër për të mos parë qartë një problem këtu. #glassesban #glassesareforbidden #メガネ禁止

– Hiroko Sanders (@hirokostudio) 10 nëntor 2019

Nuk ka të bëjë me njerëzit, ka të bëjë me FEMRAT. Meshkujt mund të vendosin syze aq sa dëshirojnë.

– Dez (@OmegaDez) 8 nëntor 2019

Një akademik japonez duke folur për BBC ka rënë dakord se kjo politikë ka të bëjë “me gjininë”.

“Arsyet pse gratë nuk duhet të vendosin syze … në të vërtetë nuk ka kuptim. Ka të bëjë me gjininë. Është goxha diskriminuese,” tha Kumiko Nemoto, profesor i sociologjisë në Universitetin e Studimeve të Jashtme të Kiotos.

Ngjarja po kujton reagimet e #KuToo në fillim të këtij viti – ku 20,000 gra japoneze nënshkruan një peticion kundër ndërmarrjeve duke i detyruar ato të veshin taka të larta në punë.

Japonia, e renditur e 110 nga 149 vendet në botë në indeksin e barazisë gjinore të Forumit Ekonomik Botëror, është famëkeq për kodet e veshjeve të kompanive që u kërkojnë grave të veshin taka të larta.

Lexoni: Gjërat që nuk duhet t’i vishni kurrë gjatë punës tuaj këtë verë

Shkrimtarja feministe Yumi Ishikawa i paraqiti një peticion qeverisë japoneze. Ajo shpiku hashtagun #KuToo – në korrespodencë me lëvizjen #MeToo – për t’iu referuar lëvizjes së saj. Është një lojë fjalësh japoneze: “kutsu”, fjala për këpucë dhe “kutsuu”, fjala për dhimbje.

Disa ndërmarrje, të tilla si banka kryesore Sumitomo Mistu, janë përgjigjur pozitivisht ndaj këtyre reagimeve, ndërsa shumë kompani të reja të krijuara kurrë nuk kishin politika të tilla.

Sidoqoftë, një numër i kompanive tradicionale të vendit thuhet se mbështesin politikat e veshjes së takave të larta.

burimi: Yahoo

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale