Monedha dixhitale Bitcoin arrin vlerën rekord 1400 $


Rritja ishte afro 3% në 1.437 $, vlera më e lartë e shënuar që nga themelimi në 2008-ën. Që nga Maji i vitit të kaluar monedha është rritur me 200%.

Bitcoin arriti vlerën e 1.400 dollarëve mëngjesin e së Martës duke trefishuar vlerën e tij brenda një viti, një rritje e cila ju atribua kërkesës në rritje nga Japonia për monedhën dixhitale.

Sipas Cryptomcompare, një website të dhënash i cili analizon tregtinë e Bitcoin-ëve, tha se 50% e këmbimeve në 24 orët e fundit ishin në mes bitcoin dhe jenit japonez.

Aktualisht vlera totale e bitcoin-ëve në treg përllogaritet 25 miliardë $.

Analistët parashikojnë rritje të mëtejshme nga rritja e kërkesës amerikane dhe rishishikimit të vendimit marrë nga Komisoni Amerikan i Valutës për aprovimin e monedhës në bursë.

Burimi: PCWorld Albanian

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale