Sa është vlera e pasurisë së miliarderëve në Bitcoin? - Business Magazine Albania

Sa është vlera e pasurisë së miliarderëve në Bitcoin?


Javën e kaluar monedha dixhitale Bitcoin bëri bujë sërish: çmimi i saj tejkaloi çmimin e arit për herë të parë që nga lançimi i saj. 

Që nga data 5 Mars 2017, një Bitcoin kishte vlerë rreth 1250$, duke bërë të pesë miliarderët më të pasur në tokë, milionerë në Bitcoin. Bill Gates, më i pasuri nga këta të pestë kishte një vlerë neto prej 85.6 miliardë $, e cila është e barabartë me 173.500 shufra ari ose 68.5 milionë Bitcoin.

‘Top 5” plotësohet nga Warren Buffett, Jeff Bezos, Amancio Ortega dhe Mark Zuckerberg. Së bashku këto miliarderë zotërojnë 366.4 miliardë $, ekuivalenti i 742,250 shufra ari ose 293.1 milionë Bitcoin. Ky i fundit është sigurisht thjesht hipotetik pasi numri i Bitcoin në qarkullim sot për sot është vetëm rreth 16.2 milionë euro.

Kjo tabelë tregon pasurinë e pesë miliarderëve më të pasur në Mars të vitit 2017 në dollarë, bare ari dhe Bitcoin.

Burimi: fiscalpost.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0