Suedia mund të bëhet vendi i parë që do të përdorë një monedhë dixhitale kombëtare


Suedia do të vendosë nëse do të përdorë një monedhë dixhitale të quajtur “ekrona” brenda dy viteve, sipas një raporti të Financial Times.

Cecilia Skingsley, zëvendës guvernatore e bankës qendrore “Riksbank” të Suedisë , tha në një intervistë për Financial Times se banka është duke shqyrtuar këtë lëvizje pas një rënie dramatike në përdorimin e parave cash. Sasia e kartëmonedhave dhe monedhave në qarkullim ka rënë me 40% që nga viti 2009, me një rritje të blerjeve online dhe pagesave me kartë .

Në qoftë se Suedia zgjedh të prezantojë “ekrona” kjo do të jetë hera e parë që një shtet në botë do t’i japë konsumatorëve qasje të drejtpërdrejtë në para virtuale të lëshuara nga një bankë qendrore. (Riksbank ishte banka e parë qendrore në botë që ka nxjerrë paratë letër, në vitin 1660.)

Skingsley thotë se banka qendrore është në fazat e hershme të eksplorimit të idesë dhe është duke filluar një projekt për të shqyrtuar mundësitë e ndryshme. Çështje të tilla si gjurmimi, metoda e dorëzimit dhe interesi i parasë elektronike do të shqyrtohen. Ajo gjithashtu theksoi se çdo “ekrona” do qëndrojë së bashku me monedhat dhe kartëmonedhat, në vend që t’i zëvendësojë ato.

Bitcoin, monedha më e famshme dixhitale, është ndërtuar mbi bazën e një protokolli të dhënash të njohura si “blockchain”, që është bërë pjesa më e dashur e bankave komerciale në mbarë botën vitin e kaluar.

Burimi: businessinsider.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale