Mirela Sula për Forbes: 5 këshilla për gratë që të lulëzojnë në biznes - Business Magazine Albania

Mirela Sula për Forbes: 5 këshilla për gratë që të lulëzojnë në biznes

Mirela Sula për Forbes

Të jesh sipërmarrës nuk është gjithmonë e lehtë, veçanërisht për gratë, por shpërblimet që vijnë nga arritja e suksesit ia vlen të ngulmosh përmes sfidave dhe vështirësive.

Ashira Prossack nga Forbes ka folur me shqiptaren Mirela Sula, Themeluese dhe CEO e Global Woman Club, një platformë komuniteti dhe mësimi që ndihmon femrat sipërmarrëse dhe biznesmene të arrijnë sukses të madh, të mësojnë sekretet e saj për të lulëzuar si sipërmarrëse.

Ajo ka dhënë për gratë në Forbes disa këshilla:

Zotëroni mentalitetin tuaj

Mendësia juaj nuk ndikon thjesht në mënyrën se si mendoni, por gjithashtu ndikon në mënyrën se si veproni, paraqiteni në botë dhe mund të ndërtojë ose thyejë besimin tuaj. “Mendimet tuaja bëhen fjalë, fjalët bëhen sjellje, pastaj ato fjalë bëhen zakone”, shpjegon Sula, duke nënvizuar pse mendësia është kaq e rëndësishme. Nëse jeni në gjendje të ndryshoni narrativën tuaj të brendshme dhe t’i thoni vetes se jeni i sigurtë se mund të arrini sukses, keni shumë më shumë gjasa ta bëni këtë sukses realitet sesa nëse jeni duke shpenzuar të gjithë kohën duke dyshuar në veten tuaj ose duke vënë në dyshim aftësitë tuaja. Është e rëndësishme të gjesh mënyra për të ndaluar mendimet negative në gjurmët e tyre, në mënyrë që të mund të ruash një mentalitet pozitiv edhe përballë vështirësive.

Shprehni mendimin me zë të lartë

Është e rëndësishme të gjesh zërin tënd dhe ta përdorësh atë. Asnjëherë mos kini frikë të ndriçoni vëmendjen mbi veten tuaj në mënyrë që të mund të ndani mesazhin tuaj. Ju nuk mund t’i ndihmoni njerëzit nëse askush nuk e di se kush jeni ose çfarë mund të bëni. “Nëse doni të fuqizoni një grua, jepini asaj një mikrofon dhe vendoseni para një publiku,” thotë Sula. Filloni të flisni për veten, qëllimet dhe talentet tuaja, në mënyrë që të filloni të tërhiqni vëmendjen e njerëzve që janë të interesuar të punojnë me ju. Sula jep këshilla të fuqishme për këtë. “Qëndroni në fuqinë tuaj, merrni mikrofonin dhe flisni me zë të lartë për veten tuaj.”

Lexoni: Mirela Sula, sipërmarrësja që bleu biznesin e saj në Londër

Jepni zgjidhje

Kompania juaj po ofron një produkt ose një shërbim, por ajo që ju jeni duke shitur është një zgjidhje. Kur të kuptoni nevojat e klientëve tuaj, do të jeni në gjendje të ofroni zgjidhje të synuara të projektuara për të zvogëluar ose eleminuar ato nevoja. “Duhet të kuptosh nevojat, dëshirat apo aspiratat e njerëzve. Bëni pyetje për të identifikuar se cili është problemi i tyre, si çfarë ata duan? Cila është dhimbja e tyre? Cila është lufta e tyre?” këshillon Sula. Merrni kohë për t’u njohur me të vërtetë me klientët tuaj të synuar përmes hulumtimeve të tregut, sondazheve dhe anketave, më pas analizoni tërësisht të dhënat për t’u siguruar që po ofroni zgjidhje që do të përfitojnë një numër i madh njerëzish.

Vishuni për sukses

Ekziston një lidhje midis mënyrës se si visheni dhe si ndiheni. Rrobat që vishni mund të kenë një ndikim pozitiv në besimin tuaj. Të gjithë duhet të kenë të paktën një veshje me fuqi, diçka që kur e vesh, ndihesh menjëherë mirë me veten. Ju gjithashtu duhet të konsideroni të visheni për punë çdo ditë në vend që të punoni me pizhame. Veshja e rrobave të zyrës kur punoni nga shtëpia ju vendos në një mentalitet të ndryshëm dhe mund të ndihmojë në rritjen e produktivitetit duke ofruar një sinjal vizual për të kaluar në modalitetin e punës. Ndërrimi i rrobave të punës në fund të ditës mund t’ju ndihmojë gjithashtu të ktheheni në modalitetin shtëpiak, kështu që të visheni për punë i shërben një qëllimi të dyfishtë.

Kini një qëllim të madh, të guximshëm

Sula rekomandon të filloni me rezultatin përfundimtar në mendje dhe të punoni mbrapsht nga ajo pikë. “Mendojeni kështu, nuk keni filluar ende dhe e dini se ku është destinacioni, por nuk e dini se ku është pika e nisjes”, thotë Sula. Sa më i madh dhe më ambicioz të jetë qëllimi juaj, aq më mirë. Kur filloni me një qëllim të madh ose kur synoni rezultatet tuaja në mendje, gjithmonë do të keni diçka për të punuar drejt asaj që ju mban të motivuar.

/forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0