Mikrovala juaj mund t’ju përgjojë?!


Mikrovala përgjon njerëzit? Mund të duket qesharake, por siç thonë shakaja është gjysma e së vërtetës.

Sipas burimeve të BusinessMag, kjo është diçka që mund të ndodh në të ardhmen e afërt.

Njësoj si paisjet e tjera inteligjente si frigoriferi, televizori dhe termostatët, disa kompani kanë sugjeruar idenë e një mikrovale inteligjente. Një ide e cila u realizua me sukses në Kickstarter vitin e kaluar prezantoi një mikrovalë inteligjente e cila ishte e pajisur me një mikrofon. Por kjo ide akoma nuk është realizuar si një produkt konkret.

Gjithsesi, edhe nëse mikrovalat inteligjente pushtojnë tregun ditën e nesërme, çdo e dhënë që do të grumbullohet kompanitë përkatëse do t’i përdorin për të prodhuar më shumë produkte të personalizuara. Ky nuk do të jetë një përgjim nga qeveria. Në fakt, çdo entitet qeveritar do të duhet të kërkojë një leje në gjykatë për të marrë të dhëna të tilla.

Si përfundim, kompanitë të cilat ofrojnë këto paisje inteligjente apo produkte dhe shërbime që mbledhin të dhan për konsumatorët duhet të përballen me disa ndëshkime ligjore. Njerëzit janë shumë të ndjeshëm ndaj problemeve me privatësinë, sidomos tani që ka shumë paisje të cilat grumbullojnë të dhëna për jetën e tyre. Pra duke parë potencialin e çdo produkti se çfarë ai mund të bëj dhe se si të dhëna të rëndësishme mund të shrytëzohen, mund të themi se kjo është një strategji e lartë për suksesin e çdo biznesi.

Edhe pse ndonjeherë ndodh pa dijeninë tonë, askujt prej nesh nuk i pëlqen të përgjohet. Me sa duket nuk i shpëtojmë dot teknologjisë…

/SmallBizTrends

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale