Microsoft lançon celularin e ri nga Nokia - Business Magazine Albania

Microsoft lançon celularin e ri nga Nokia


Besojeni apo jo, Microsoft vazhdon të prodhojë celularë Nokia. Kompania gjigande ka prezantuar dje celularin më të ri, Nokia 216.

Ky lajm ka çuditur jo pak njerëz, pasi Microsoft kishte lajmëruar më përpara se do e shiste divizionin celular-prodhues tek kompania FIH Mobile, një kompani e Foxconn. Marrëveshja që Microsoft kishte arritur me FIH Mobile ishte rreth 350 milionë USD, por me prezantimin e celularit Nokia 216, marrëveshja e mëparshme bëhet tashmë një mister.

Por ky celular ndoshta nuk mund të konsiderohet një ‘smartfon’, edhe pse mund të perdoret me aplikacione. Ky është një celular shumë i thjeshtë, që është bërë për tregjet në vëndet e pazhvilluara, ose në zhvillim e sipër.

Celulari përfshin një ekran 2.4-inç, dhe dy kamera 0.3-mpx, një përpara dhe një mbrapa. Në të gjithashtu mund të gjeni edhe një mini-shfletues Opera.

Ky celular fokusohet më së shumti në Indi, ku do të shitet për 37 USD. Ai vjen në dy versione, Nokia 216 dhe Nokia 216 Dual SIM.

https://youtu.be/AsKCq1rwG8c

 

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0