Meshkujt shihen si ekspertë më shpesh sesa femrat? Është koha për të thyer këto paragjykime gjinore! - Business Magazine Albania

Meshkujt shihen si ekspertë më shpesh sesa femrat? Është koha për të thyer këto paragjykime gjinore!

Paragjykime

Shoqëria priret t’u drejtohet burrave për ekspertizë kundrejt grave. Por, të gjithë mund të ndihmojnë për t’i dhënë besueshmëri dhe shikueshmëri më të madhe njohurive dhe arritjeve të grave.

Hulumtimet tregojnë se, kur gratë përdorin rrjetet sociale për të avancuar karrierën e tyre profesionale, ato shpesh përfundojnë me më pak ndjekës , ripostime dhe mundësi rezultuese sesa burrat në fushat e tyre. Pse? Po të lexoni titullin: “Si privilegji mashkullor i lëndon gratë”, filozofia e Cornell, Kate Manne shkruan se shpesh burrat konsiderohen të jenë ata që zotërojnë njohuri në shoqëri. Shumë shpesh, gratë thjesht nuk shihen si eksperte.

Kjo mund të ndihmojë për të shpjeguar pse, kur njerëzit kërkojnë një profesionist, nëse kanë nevojë të punësojnë dikë, duan të ndjekin njerëzit në mediat sociale për të mësuar më shumë rreth një teme ose të bëjnë një takim dhe shpesh u drejtohen burrave. Për të kapërcyer këtë paragjykim të nënkuptuar, njohurive të grave duhet t’i jepet një dukshmëri më e madhe në shoqëri. Nëse njerëzve do t’u kujtohej vazhdimisht mençuria dhe arritjet e grave, përfundimisht, ata do t’i shihnin gratë si eksperte dhe për këtë arsye do t’u drejtoheshin grave për ekspertizat e tyre.

Të gjithë ju mund të ndihmoni që kjo të ndodhë. Gratë që janë eksperte në fusha të ndryshme duhet të kuptojnë se sa më shumë të mund të ndajnë njohuritë publikisht, aq më shumë mund të ndihmojmë në riformësimin e këtyre perceptimeve. Gjithashtu duhet të postojnë rregullisht për punën e tyre në mediat sociale dhe të theksojnë vlerën e tyre për shoqërinë, në mënyrë që njerëzit të mund të shohin kontributet e rëndësishme që po japin. Të gjithë mund të ndihmojnë gjithashtu duke ndjekur më shumë gra në mediat sociale dhe duke ndarë më shumë postimet e grave.

Për më tepër, ju duhet të përpiqeni t’i nxisni gratë e tjera në profesionet tuaja, si për shembull duke i nominuar për çmime ose duke shkruar biografi të Wikipedia për to, në mënyrë që njohuritë e tyre të bëhen të dukshme për të tjerët jashtë fushave tuaja.

Punëdhënësit gjithashtu kanë një rol të rëndësishëm për të luajtur. Kompanitë duhet të rezervojnë punonjëse gra për intervista në media dhe angazhime të të folurit dhe të ndajnë ekspertizën e tyre në kanalet zyrtare të mediave sociale. Ata duhet të paraqesin punën që gratë po bëjnë në faqet e tyre të internetit dhe t’u kërkojnë grave të merren me aktivitete publike, si thirrjet e fitimeve me investitorët dhe dëshmitë e kongresit. Punëdhënësit gjithashtu duhet t’ua bëjnë më të lehtë grave arritjen e roleve udhëheqëse,  duke siguruar që njerëzit në të gjitha nivelet e organizatave të arrijnë ekuilibrin punë-jetë.

Tendenca e shoqërisë për të kërkuar ekspertizë te burrat është një nga gjërat që i pengon gratë në karrierën e tyre. Por, ju të gjithë mund të ndihmoni që njohuritë dhe arritjet e grave të jenë më të dukshme, gjë që do të bëjë që njerëzit e të gjitha gjinive t’i shohin gratë si eksperte dhe t’u drejtohen grave për ekspertizat të cilat mund të kenë.

entrepreneur.com

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0