Me iOS 11 nuk keni pse të pyesni më miqtë tuaj për fjalëkalimet e tyre të Wi-Fi - Business Magazine Albania

Me iOS 11 nuk keni pse të pyesni më miqtë tuaj për fjalëkalimet e tyre të Wi-Fi


Ditët e bezdishme kur u kërkonit miqve tuaj fjalëkalimet e Wi-Fi çdo herë që i vizitonit, më në fund po shkojnë drejt fundit. Ose të paktën për të gjithë ata që kanë iPhone me iOS 11.

Kur Apple lançoi sistemin e ri operativ, iOS 11, në WWDC këtë javë, kompania zbuloi disa veçori të reja duke përfshirë përditësimet Siri, pagesat me anë të telefonit dhe një panel të ri të ekranit, ndër të tjera. Por një nga funksionalitetet më të mëdha ishte lidhja automatike e Wi-Fi mes pajisjeve iOS 11.

Veçoritë e reja do ta bëjnë lidhjen e miqve në rrjetin tuaj Wi-Fi, një proces më të shpejtë, të ngjashëm me përvojën e lidhjes me kufjet AirPods.

Për të përdorur funksionin e ri të ndarjes së Wi-Fi në iOS 11, thjesht tërhiqni lart ekranin gjatë momentit kur doni të identifikoheni në pajisjen “e huaj” për të cilën do të lejoni qasje dhe ta vendosni pranë pajisjes tashmë në rrjet. Pajisja në rrjet do të njoftohet se dikush tjetër është duke u përpjekur për t’u bashkuar me rrjetin dhe do t’i jepet mundësia e dërgimit të fjalëkalimit drejtpërsëdrejti përmes ajrit. Pasi të keni konfirmuar transferimin, fusha e fjalëkalimit në pajisjen “e huaj” do të plotësohet dhe automatikisht do të jepet aksesi në rrjet.

Funksioni i ri është i sigurtë që do të bëhet një shpëtim jete për këdo që ka fjalëkalime të ndërlikuara të Wi-Fi. Funksionalitetet e reja për ndarjen e Wi-Fi në iOS 11 janë vetëm një nga shumë karakteristikat që vijnë në sistemin e ri operativ. Që kur kompania lëshoi versionin beta të iOS, karakteristika të shumta të fshehura janë duke u shtuar, duke përfshirë opsione të përshtatura të kujtesës dhe aftësinë për të fshirë automatikisht aplikacionet e papërdorura.

Këto shtime duken se e bëjnë iOS 11 të jetë më i dobishëm për ata që këmbëngulin në mikromenaxhimin e ruajtjes dhe përdorimit të të dhënave mobile në pajisjet tona. Dhe për miqtë që vazhdimisht po lidhen me Wi-Fi tonë: më në fund mund të ndalojnë së na kërkuani fjalëkalimet tona.

burimi: mashable

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0