Me iOS 11 nuk keni pse të pyesni më miqtë tuaj për fjalëkalimet e tyre të Wi-Fi


Ditët e bezdishme kur u kërkonit miqve tuaj fjalëkalimet e Wi-Fi çdo herë që i vizitonit, më në fund po shkojnë drejt fundit. Ose të paktën për të gjithë ata që kanë iPhone me iOS 11.

Kur Apple lançoi sistemin e ri operativ, iOS 11, në WWDC këtë javë, kompania zbuloi disa veçori të reja duke përfshirë përditësimet Siri, pagesat me anë të telefonit dhe një panel të ri të ekranit, ndër të tjera. Por një nga funksionalitetet më të mëdha ishte lidhja automatike e Wi-Fi mes pajisjeve iOS 11.

Veçoritë e reja do ta bëjnë lidhjen e miqve në rrjetin tuaj Wi-Fi, një proces më të shpejtë, të ngjashëm me përvojën e lidhjes me kufjet AirPods.

Për të përdorur funksionin e ri të ndarjes së Wi-Fi në iOS 11, thjesht tërhiqni lart ekranin gjatë momentit kur doni të identifikoheni në pajisjen “e huaj” për të cilën do të lejoni qasje dhe ta vendosni pranë pajisjes tashmë në rrjet. Pajisja në rrjet do të njoftohet se dikush tjetër është duke u përpjekur për t’u bashkuar me rrjetin dhe do t’i jepet mundësia e dërgimit të fjalëkalimit drejtpërsëdrejti përmes ajrit. Pasi të keni konfirmuar transferimin, fusha e fjalëkalimit në pajisjen “e huaj” do të plotësohet dhe automatikisht do të jepet aksesi në rrjet.

Funksioni i ri është i sigurtë që do të bëhet një shpëtim jete për këdo që ka fjalëkalime të ndërlikuara të Wi-Fi. Funksionalitetet e reja për ndarjen e Wi-Fi në iOS 11 janë vetëm një nga shumë karakteristikat që vijnë në sistemin e ri operativ. Që kur kompania lëshoi versionin beta të iOS, karakteristika të shumta të fshehura janë duke u shtuar, duke përfshirë opsione të përshtatura të kujtesës dhe aftësinë për të fshirë automatikisht aplikacionet e papërdorura.

Këto shtime duken se e bëjnë iOS 11 të jetë më i dobishëm për ata që këmbëngulin në mikromenaxhimin e ruajtjes dhe përdorimit të të dhënave mobile në pajisjet tona. Dhe për miqtë që vazhdimisht po lidhen me Wi-Fi tonë: më në fund mund të ndalojnë së na kërkuani fjalëkalimet tona.

burimi: mashable

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale