Mark Zuckerberg ka punësuar 47 shkencëtarë për të kuruar të gjitha sëmundjet


Plani ambicioz i Mark Zuckerberg për të trajtuar dhe kuruar të gjitha sëmundjet ka bërë një hap përpara me njoftimin se po financon dhjetëra shkencëtarë gjatë pesë viteve të ardhshme.

Iniciativa e Zuckerberg dhe Chan (CZI) është një organizatë e drejtuar nga bashkëthemeluesi i Facebook dhe Priscilla Chan, gruaja e tij. E nisur me një shumë prej 3 miliardë $ (2.4 miliardë £) në Shtator të vitit 2016, qëllimi i saj është të ndihmojë “në kurimin e të gjitha sëmundjeve”, deri në fund të shekullit të 21, me një fokus në investimin afatgjatë në kërkimin shkencor.

Pjesë e CZI është “Chan Zuckerberg Biohub”e cila është një organizatë kërkimore mjekësore – dhe të Mërkurën, Biohub njoftoi se është duke siguruar 50 milionë $ (40 milionë £) fonde për studiuesit.

Paratë do t’i shkojnë 47 njerëzve të ndryshëm, për të financuar kërkimin e tyre për pesë vitet e ardhshme deri në $ 1.5 milionë (1.2 milionë £) secila. (Më shumë se 700 njerëz kanë aplikuar për financim.) Këta hetues janë në kërkim në shumë fusha, që nga fotografimi i qelizave, zhvillimin e teknologjive “biochip” dhe studimin e transmetimit të malaries.

Chan Zuckerberg Biohub” është partnere me tri universitete: “Berkley”, “UCF” dhe “Stanford”. “Tre partnerët tanë universitarë sigurojnë shtylla të rëndësisshme të punës së Biohub-së,” tha organizata.

“Hetuesit tanë vijnë nga këto institucione të shquara kërkimore dhe fakulteti i tyre do të jetë një pjesë integrale e operacioneve tona ditore këtu në Biohub.” Sapo Biohub të rritet edhe më shumë, ajo do të punojë me institucione të tjera kërkimore.

“Të dy Mark dhe Priscilla janë konsumatorë të shkencës,” tha bashkë-presidenti i Biohub dhe profesori i UCSF Joseph DeRisi. “Atyre u pëlqen të mësojnë gjëra të reja, për çfarë është hulumtimi dhe në çfarë faze është.”

“Ne po kryejmë kërkime që ndihmojnë në zgjidhjen e problemeve të mëdha shëndetësore. Ne gjejmë dhe mbështetim biologët, shkencëtarët, inxhinierët dhe teknologët më të mirë dhe të zgjuar. Kultura jonë thekson lirinë intelektuale dhe bashkëpunimin”, thotë organizata.

“Ne mbështesim ekipin tonë me mjetet më të mira shkencore dhe kur mjetet e duhura nuk ekzistojnë, ne do t’i shpikim ato.”

Burimi: inc.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale