Malmath, shpëtimtari juaj në matematikë - Business Magazine Albania

Malmath, shpëtimtari juaj në matematikë


Malmath është një ëndërr që bëhet realitet për këdo që lufton me matematikën. Ju fusni ekuacionin dhe aplikacioni do t’ju tregojë hap pas hapi instruksionet për zgjidhjen e problemit.

MalMath, zhvilluar nga një ekip studentësh nga Fakulteti i Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike në Universitetin e Prishtinës, jo vetëm që i zgjidh ushtrimet e ndërlikuara, por ju mëson edhe si t’i zgjidhni ato duke i shpejguar, raporton Business Mag Albania.

Është aktualisht i disponueshëm për Android dhe zgjidh integralet, derivatet, limitet, logaritmet, ekuacionet, problemet trigonometrike, dhe problemet algjebrike.

Me mbi 1 milionë shkarkime

Bazuar në të dhënat nga ‘App Annie’, Malmath ka qenë në mesin e top 50 aplikacioneve më të shkarkuara arsimore në Shtetet e Bashkuara. Nga ana tjetër, të dhënat nga Play Store tregojnë se aplikacioni ka 1,000,000 deri në 5,000,000 shkarkime, me mbi 48,500 komente dhe një normë mesatare (rate) prej 4.5 nga 5.

Aplikacioni përmban hap pas hapi përshkrimin me një shpjegim të detajuar për çdo hap. Ajo gjithashtu ofron analiza grafike, gjeneron probleme matematikore me disa kategori dhe nivele vështirësie, si dhe përdoruesit mund të ruajnë dhe shpërndajnë zgjidhjen dhe grafikët. Gjithashtu kamera me të cilën skanohen ushtrimet mund të njohë edhe shkrimin e dorës, përveç atij dixhital.

Malmath është aktualisht në dispozicion në disa gjuhë, duke përfshirë anglisht, gjermanisht, spanjisht, italisht, frëngjisht, turqisht, shqip, kroatisht, arabisht, portugalisht, gjuhën azerbaxhiane, rusisht dhe japonisht.

Ekipi është në Prishtinë, Kosovë dhe nuk ka nxjerrë para deri tani. Por tani që produkti duket mjaft i arrirë, ata janë të përqendruar në rritjen, përditësimet e produktit dhe një strategji të mundshme monetarizimi, raporton Business Mag Albania.

 

burimi: digjitale.al

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0