Linjat ajrore pritet të humbin 48 miliardë dollarë këtë vit - Business Magazine Albania

Linjat ajrore pritet të humbin 48 miliardë dollarë këtë vit

Transportuesit globalë mund të përballen me humbje gati 48 miliardë dollarë këtë vit ndërsa sektori i trazuar po përpiqet të rikthehet nga pandemia e koronavirusit, ka thënë Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror (IATA).

Shifrat e reja, të paraqitura nga organi global i linjave ajrore të Mërkurën, janë rreth 25% më keq sesa parashikohej. Ajo kishte parashikuar më herët një deficit prej 38 miliardë dollarësh. Humbjet e industrisë së linjave ajrore pritet të arrijnë në rreth një të tretën e asaj që sektori i trazuar pa në vitin 2020, kur humbi më shumë se 126.4 miliardë dollarë ndërsa përhapja e koronavirusit detyroi qeveritë të mbyllnin kufijtë.

“Kjo krizë është më e gjatë dhe më e thellë sesa çdokush mund të kishte pritur. Humbjet do të zvogëlohen nga viti 2020, por dhimbja e krizës rritet,” tha Drejtori i Përgjithshëm i IATA Willie Walsh në një deklaratë. Ai shtoi se kufizimet e udhëtimit të vendosura nga qeveritë ende ndikojnë në kërkesën për udhëtime ndërkombëtare. Agjencia tani pret që trafiku global në 2021 të arrijë në 43% të niveleve të para krizës. Sipas IATA, kjo shënon një përmirësim krahasuar me vitin e kaluar, por është akoma “larg rimëkëmbjes”.

“Humbjet e industrisë së kësaj shkalle nënkuptojnë një djegie parash prej 81 miliardë dollarë në 2021 mbi 149 miliardë dollarë në vitin 2020”, tha agjencia, duke shtuar se ndihma qeveritare ka parandaluar falimentimet e përhapura në industrinë që është përgjegjëse për miliona vende pune në të gjithë botën.

Të hënën, Departamenti i Shtetit i SHBA njoftoi synimin e tij për të zgjeruar këshillimin “Mos Udhëtoni” në rreth 80% të vendeve në të gjithë botën për shkak të rreziqeve të lidhura me pandeminë. Më parë këtë muaj, qeveria e Mbretërisë së Bashkuar sinjalizoi se nuk është e sigurt nëse udhëtimet ndërkombëtare jo-thelbësore mund të rinisin më 17 maj siç ishte planifikuar fillimisht.

IATA vuri në dukje se mungesa e progresit në rihapjen e sektorit të aviacionit ndikon në ekonominë e gjerë, duke vënë në rrezik një pjesë të konsiderueshme të 3.5 trilion dollarëve në PBB dhe 88 milion vende pune të mbështetura nga aviacioni.

Russia Today

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0