Libri “Si të udhëheqësh” i David Rubenstein sjell sekretet e lidershipit - Business Magazine Albania

Libri “Si të udhëheqësh” i David Rubenstein sjell sekretet e lidershipit

Në këtë libër janë 30 individë të spikatur, 15 burra dhe 15 gra të ndarë në 6 kategori: vizionarë, ndërtues, transformues, komandantë, vendimmarrës dhe mjeshtër. Libri synon të ofrojë perspektiva nga kategori të ndryshme liderësh, që lexuesit të frymëzohen për të zhvilluar apo përmirësuar aftësitë e tyre udhëheqëse.

 

Si ndërtuan Jeff Bezos dhe Bill Gates perandoritë e tyre teknologjike globale? Si arriti Condoleezza Rice në nivelet më të larta të qeverisë amerikane? Si i përballuan Bill Clinton dhe George Ë. Bush sfidat e vështira me të cilat u përballën si presidentë? Si u bë Dr. Anthony Fauci një nga zërat më të respektuar në luftën kundër sëmundjeve infektive si Ebola, HIV/AIDS dhe COVID-19?

“Po të shohësh historitë e personazheve në libër, të gjithë kanë prejardhje shumë të thjeshta, nuk vijnë nga familje të pasura. Disa prej tyre kanë pasur një fëmijëri shumë të vështirë, gati ekstreme.

Nuk kanë pasur ndonjë intelekt apo talent të rrallë. Të gjithë kanë punuar për të arritur atë që kanë dashur, i kanë qëndruar besnik një vizioni, kanë këmbëngulur deri në fund edhe përballë vështirësive më të mëdha.”

Lexo:Dhomat e tregtisë në vend, thirrje qeverisë të bëjë reformat për të siguruar një klimë të mirë biznesi

David Rubenstein i sjell liderët që ka intervistuar në një aspekt shumë njerëzor, duke folur si për suksesin ashtu dhe për dështimet. “Mendoj se çdokush mund të mësojë prej këtyre njerëzve për të kuptuar se liderët nuk ndryshojnë shumë nga të tjerët.

Mund të kenë prindër abuzivë, rritur nga gjyshërit, mund të kenë pasur defekte, dhe në fund ia kanë dalë të kenë bërë diçka për jetën e tyre.”

Nëse një lider lind i tillë apo bëhet falë punës, ata nuk kanë spikatur në fazën e shkollimit. “Autori thotë se këto figura në fazën e edukimit nuk kanë shfaqur intelekt, etikë pune apo të kenë arritur nota të larta akademike.”

Lexo:Shqipëria në krizë ekonomike dhe sociale

Por sipas Rubenstein-it janë një sërë faktorësh që të intervistuarit kanë radhitur si emërues të përbashkët të suksesit të tyre, si fati, dëshira për sukses, shumë orë punë, fokusimi, këmbëngulja, integriteti, përulësia, etj. “Ata flasin me zërin e tyre për përvojën jetësore, dështimet, sukseset, emocionet dhe gjithçka që janë përballur.”

Autori i librit “Si të udhëheqësh” është ekspert për lidershipin. “Ai është avokat, ka punuar në administratën publike në SHBA. Është me origjinë hebreje. Iu fut botës së financës, ku themeloi një nga firmat e para financiare në Ëashington kur gjithë të tjerët përpiqeshin t’i themelonin në New York si kryqendra financiare e botës.”

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0