Leximi është një pasuri që kultivohet që i vogël


T’i lexosh një libër një fëmije, apo t’i kultivosh atij dashurinë për librin do të thotë që po investon për të ardhmen e tij. Ndoshta ky është investimi më i mirë që mund t’u bëjmë fëmijëve tanë ne si prindër apo edukatorët dhe mësuesit në kopshte dhe shkolla.

Në kopshtin “Princi i Lumtur” dashuria për librin kultivohet që nga periudha e çerdhes e deri në momentin që fëmijët shkojnë në shkollë. Këto ditë fëmijët e këtij kopshti ishin vizitorët më të bukur e më të vegjël në një bibliotekë!

 

Edlina Bano Losha, drejtoresha e këtij kopshti, i cili zhvillon aktivitete të shumta edukative thotë, që është detyra jonë që fëmijët të kthejnë sytë nga librat. Investimi më i madh për ta është që ne të rriturit t’ju kultivojmë atyre dashurinë për librin!”

Kështu që, frekuentimi i një biblioteke është një nga të shumtat objektiva që drejtuesja ka vënë si qëllim për të zbatuar! Një muaj më parë fëmijët e këtij kopshti mblodhën libra për t’i vendosur në shtëpizat- bibliotekë të vendosura në qendër të Tiranës! “ Të dhurojmë një libër, të shtojmë dije”,  ishte motoja!

Lexo: Edlina Bano Losha: Ja pse fëmijët duhet të shkojnë në kopshte edhe kur bie tërmet

Kësaj radhe fëmijët e kopshtit “Princi i Lumtur” jo vetëm që ishin në bibliotekë  dhe u njohën me rregullat e saj, u prezantuan me sallat e saj dhe historikun, me librat e rrallë që kishte aty, por ata gjithashtu takuan nga afër edhe disa autorë të librave për fëmijë, të cilët u lexuan atyre përralla! “- Në ditët në vijim, cdo mëngjes, teksa sillnin fëmijët në kopësht, prindërit sillnin të entuziazmuar edhe mbresat e tyre nga vizitat në bibliotekë! Ishte një javë ripërtëritëse që duhet bërë më shpesh- thote Eda.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale