MDIF për Ballkanin Perëndimor mbyll thirrjen e parë: 47 aplikime për sipërmarrje mediatike - Business Magazine Albania

MDIF për Ballkanin Perëndimor mbyll thirrjen e parë: 47 aplikime për sipërmarrje mediatike

MDIF për Ballkanin Perëndimor mbyll thirrjen e parë: 47 aplikime për sipërmarrje mediatike

Fondi MDIF për Ballkanin Perëndimor ka mbyllur thirrjen e tij të parë për aplikime për media përgjatë spektrit të fazës së hershme, pasi mori një përgjigje të fortë.

Thirrja, e cila u mbyll më 15 maj, synonte sipërmarrjet në fazat e hershme që kërkonin investime të kapitalit, me fokus të veçantë në startup-et inovative që pioniere në ofrimin e përmbajtjes dixhitale vendase, mjetet inovative dhe teknologjitë që mbështesin aksesin e zgjeruar ndaj informacionit për qytetarët. Përfundimi me sukses i tij përfaqëson një moment historik të rëndësishëm në aktivitetet e Fondit.

“Ne kemi marrë 47 aplikime deri në datën e mbylljes, që tregon një nivel të dukshëm interesi dhe angazhimi,” tha Jelena Milosevic, Drejtore e MDIF Fondi për Ballkanin Perëndimor. “Aplikimet vijnë nga një gamë e gjerë propozimesh, duke përfshirë sipërmarrje në media, zgjidhje teknologjike për redaksitë dhe inovacione të drejtuara nga AI në gazetari. Ne të gjithë e dimë se pasuria favorizon guximtarët dhe ky rezultat është një sinjal se Fondi i Ballkanit Perëndimor MDIF mishëron shpresën, duke ofruar horizonte mundësish investimi, duke ushqyer pluralizmin dhe duke nxitur bashkëpunimin rajonal.

Lexo edhe:Një pasdite inspiruese me Kevin Sekniqi në Startup Grind Tirana

Ky larmi idesh nga të gjashtë vendet – Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Kosova, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Serbia – nxjerr në pah thellësinë e talentit dhe zgjuarsisë brenda komunitetit. Thirrja e parë për financim me kapital përfaqëson një hap të rëndësishëm drejt nxitjes së inovacionit dhe fuqizimit në sektorët e medias dhe teknologjisë. Nisma ka tërhequr vëmendje të madhe nga mediat e Ballkanit Perëndimor, e paraqitur në mbi 30 raporte lajmesh, duke shfaqur ndikimin e saj të gjerë.

mdif

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0