Lehtësohet ikja në Gjermani, flet ekspertja. Ja çfarë ju duhet brenda 24 orëve - Business Magazine Albania

Lehtësohet ikja në Gjermani, flet ekspertja. Ja çfarë ju duhet brenda 24 orëve

Gjermania ka zvogëluar procedurat për përzgjedhjen e profesionistëve të huaj, siç raporton Hygerta Aruçi, juriste dhe konsulente ligjore për të huajt. Fillimisht, ajo shpjegon se procedura e mëparshme ishte e bazuar në një short, pa u konsideruar aftësitë profesionale.

Ndërsa nga 1 qershori, procedurat janë ndryshuar duke filluar me një vlerësim paraprak nga punëdhënësi dhe një tarifë e cila duhet paguar. Pastaj, punëmarrësi duhet të japë një autorizim dhe një kopje të pasaportës, ndërsa procedura vazhdon në ambasadat gjermane në vendet e ndryshme.

Profesionistët që kërkohen më shumë janë në fushat e gastronomisë, hotelerisë, dhe shoferëve të klasit B, si dhe ndihmësve. Megjithatë, Aruçi bën të qartë se këto janë fusha ku puna është intensive dhe pagat nuk janë të larta. Secili person ka të drejtë të aplikojë për “kartën e shanseve”, duke kërkuar njohuri të gjuhës gjermane, megjithatë, nuk kanë të drejtë për ndihma apo pagesa sociale.

Lexo: Vakum alarmues në sektorin e shërbimeve në qytetin e Korçës

“Karta e shanseve” është një lloj “green card”, duke u nisur me punën për 20 orë në javë. Nëse sigurohet një kontratë pune, kjo mundësi ofron perspektivë të mirë për të punuar në Gjermani, thotë Aruçi.

Në përfundim, ndryshimet në procedurat për përzgjedhjen e profesionistëve të huaj në Gjermani sjellin një kombinim të efekteve pozitive dhe negative. Ndërsa hapen mundësi të reja për punësim dhe zhvillim personal, kufizimet dhe procedurat e vonesa theksojnë nevojën për përmirësime të mëtejshme në politikën migratore të vendit.

Artikull ekskluziv i Business Magazine Albania.
Ky artikull gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Artikulli mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar “Business Magazine Albania” shoqëruar me linkun e artikullit origjinal

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0