Vakum alarmues në sektorin e shërbimeve në qytetin e Korçës - Business Magazine Albania

Vakum alarmues në sektorin e shërbimeve në qytetin e Korçës

Punonjësit e sektorit të hotelerisë dhe turizmit në Korçë kanë qenë të prirur të largohen nga qyteti për disa vite tani, zgjedhur të punojnë në bregdetin e vendit. Kjo zgjedhje e tyre ka lënë një vakum alarmues në sektorin e shërbimeve në qytetin e Korçës. Mungesa e fuqisë punëtore ka prekur rreth 50% të bizneseve të qytetit, duke përfshirë bare, restorante dhe hotele. Arsyeja kryesore e këtij fenomeni është ofrimit i pagave më të larta nga operatorët turistikë në bregdet, duke bërë që punonjësit e sektorit të hotelerisë dhe turizmit të shkathet për të ndërruar vendin e punës.

Kjo ka shkaktuar një valë largimesh në muajt e fundit, me mbi 200 punonjës shërbimesh që kanë lënë Korçën në kërkim të mundësive më të mira të punës. Në të kundërtën, kërkesat për staf në bizneset e bregdetit janë ende të larta, duke shtuar presionin në bizneset lokale të Korçës për të mbajtur stafin e tyre aktual ose për të gjetur staf të ri. Në këtë kontekst, bizneset e vogla familjare janë ndër paketat e paprekura nga kjo tendencë e largimit të punëtorëve, duke mbetur më të qëndrueshme në krahasim me konkurrentët e tyre më të mëdhenj.

Lexo: Event njohjeje ndërmjet Digital Nomads në Shqipëri dhe komunitetit lokal

Arsyet pse punonjësit e sektorit të hotelerisë dhe turizmit largohen nga Korça janë të shumta dhe përfshijnë:

Pagat më të larta në bregdet: Operatorët turistikë në zonat bregdetare ofrojnë pagat më të larta, duke bërë që punonjësit të shkathen drejt tyre.

Mungesa e mundësive për zhvillim karriere: Në disa raste, punonjësit largohen për shkak të mungesës së mundësive për të avancuar në karrierë në Korçë.

Ambienti më i favorshëm i punës: Në krahasim me qytetin, bregdeti ofron një ambient më të favorshëm të punës për punonjësit e sektorit të turizmit.

Nevoja për shërbime të tjera: Në bregdet ka nevojë për shërbime të tjera, siç janë kamarierët, banakierët, dhe ndihmëskuzhinierët, duke bërë që punonjësit të lëvizin drejt atyre zonave.

Mungesa e mundësive për jetë sociale dhe argëtim në Korçë: Disa punonjës largohen për të kërkuar mundësi të mëdha për jetë sociale dhe argëtim në zonat bregdetare.

Artikull ekskluziv i Business Magazine Albania.
Ky artikull gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Artikulli mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar “Business Magazine Albania” shoqëruar me linkun e artikullit origjinal

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0