Kujdes! iPhone mund të bllokohet për 48 vjet, nëse vendosni gabim kodin


Le të jetë ky njoftim për të gjithë prindërit që kanë fëmijë të vegjël, të cilët pëlqejnë të luajnë lojëra me smartphone e nënave të tyre.

Një grua në Shanghai ka mësuar në mënyrën më të keqe që fëmijët e vegjël dhe smartphone-ët nuk janë një kombinim i mirë.

Sipas mediave kineze, një grua kishtë harruar iPhone e saj në shtëpi ndërsa kishte dalë.

Kjo i dha mundësi djalit të saj 2 vjeçar për të marrë telefonin e saj në mënyrë që të mund të shikonte video të “Peppa Pig.”

Kur ajo u kthye, zbuloi se telefoni nuk ishte në gjendje të hapej për shkak të shumë përpjekjeve të pasuksesshme të identifikimit.

Mesazhi që shfaqej në ekran tregonte që nuk mund të hapej për 48 vjet.

A mund ta imagjinoni këtë t’ju ndodhë?!

Në qendrën e shërbimit, asaj ju tha nga stafi mbështetës i Apple se kishte dy zgjedhje – ose të priste 48 vjet ose të riformatonte telefonin e saj dhe të humbte të gjitha të dhënat të ndodhura në të. Një zgjedhje e zgjuar do ishte e dyta, pasi me shumë mundësi këto lloj smartphone-ësh nuk do të ekzistojnë deri në vitin 2066.

Sipas një eksperti problemi ka ndodhur për shkak të një gabimi në vendosjen e datës dhe orës në iPhone. Duke qenë se telefoni i saj ishte i vendosur në airplane mode, gabimi i ndodhur nuk mund të rregullohej automatikisht. Problemi është bërë më keq pasi sistemi operativ i telefonit ishte i vjetër.

Besojeni ose jo ky nuk është rekordi më i lartë i bllokimit të telefonit. Një tjetër përdoruesi të iPhone i është bllokuar telefoni i tij për 80 vjet.

burimi: BI

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale