Kosova hap kufirin me Shqipërinë

Kosova

Tre ditë pas nisjes së detyrës, qeveria e re e Kosovës vendos të rikthejë lëvizjen e lirë në kufirin me Shqipërinë. Me rekomandimin e Ministrit të Shëndetësisë, kabineti i kryeministrit Avdullah Hoti, miratoi hapjen e kufirit mes dy vendeve duke nisur nga 8 qershori.

“Qytetarët, të cilët hyjnë në Republikën e Kosovës nuk do t’i nënshtrohen masës së vetëizolimit shtëpiak 7 ditor. MSH do të mundësojë liri të plotë të lëvizjes së qarkullimit të qytetarëve dhe mallrave, në veçanti në pikat më të frekuentuara kufitare me të cilat kufizohet Republika e Kosovës”.

“Në emër të qeverisë së Kosovës t’u kërkojmë falje qytetarëve të Republikës së Shqipërisë, për shkak se ata kanë qenë tepër të irrituar, ndërkohë që kanë parë se kufiri me Serbinë ka qenë i hapur ndërsa me Shqipërinë jo”, u shpreh zv/kryeministrja Albulena Balaj Halimaj.

Lexoni: Transporti publik rifillon më 15 qershor

Sipas rregullores së Ministrisë së Shëndetësisë, personat që hyjnë në Kosovë përmes pikave kufitare, duhet t’i nënshtrohen kontrollit të temperaturës dhe të dhënave për simptoma të mundshme të Covid-19.

Ata duhet t’u japin autoriteteve kufitare numrin e telefonit dhe adresën ku do të qëndrojnë në Kosovë.  Ministri i Infrastrukturës Arban Abrashi propozoi nisjen e konsultimeve për rikthimin e fluturimeve.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale