Kosova hap kufirin me Shqipërinë

Kosova hap kufirin me Shqipërinë

Kosova

Tre ditë pas nisjes së detyrës, qeveria e re e Kosovës vendos të rikthejë lëvizjen e lirë në kufirin me Shqipërinë. Me rekomandimin e Ministrit të Shëndetësisë, kabineti i kryeministrit Avdullah Hoti, miratoi hapjen e kufirit mes dy vendeve duke nisur nga 8 qershori.

“Qytetarët, të cilët hyjnë në Republikën e Kosovës nuk do t’i nënshtrohen masës së vetëizolimit shtëpiak 7 ditor. MSH do të mundësojë liri të plotë të lëvizjes së qarkullimit të qytetarëve dhe mallrave, në veçanti në pikat më të frekuentuara kufitare me të cilat kufizohet Republika e Kosovës”.

“Në emër të qeverisë së Kosovës t’u kërkojmë falje qytetarëve të Republikës së Shqipërisë, për shkak se ata kanë qenë tepër të irrituar, ndërkohë që kanë parë se kufiri me Serbinë ka qenë i hapur ndërsa me Shqipërinë jo”, u shpreh zv/kryeministrja Albulena Balaj Halimaj.

Lexoni: Transporti publik rifillon më 15 qershor

Sipas rregullores së Ministrisë së Shëndetësisë, personat që hyjnë në Kosovë përmes pikave kufitare, duhet t’i nënshtrohen kontrollit të temperaturës dhe të dhënave për simptoma të mundshme të Covid-19.

Ata duhet t’u japin autoriteteve kufitare numrin e telefonit dhe adresën ku do të qëndrojnë në Kosovë.  Ministri i Infrastrukturës Arban Abrashi propozoi nisjen e konsultimeve për rikthimin e fluturimeve.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0