Kontrolle për deklarimin e pagave pas 20 Janarit - Business Magazine Albania

Kontrolle për deklarimin e pagave pas 20 Janarit

deklarim

Në një konferencë për shtyp, Ministrja e Financave ka theksuar se, rreth 10.500 biznese në vend janë identifikuar se nuk deklarojnë pagat reale të punonjësve, të cilat nëse nuk vetërregullohen deri më datën 20 Janar, do të jenë objekt i kontrolleve të thelluara nga administrata tatimore.

Ministrja tregoi si do të kontrollohen këto subjekte, ndërsa theksoi se pritet një reagim ndaj letrës që u është dërguar subjekteve nga tatimet.

MInistrja Ibrahimaj theksoi gjithashtu që procesi i fiskalizimit pritet të mbyllet në qershor 2022. E pyetur nga TV SCAN nëse është krijuar padrejtësi ndaj bizneseve, duke qenë se gjysma prej tyre ende është jashtë sistemit, ministrja nuk e ka konsidruar si problem.

Lexo: Kryeministri Rama kompanive: rregulloni deklarimin e pagave deri më 20 Janar

Në vlerësimin e ecurisë së ekonomisë, Ministrja e Financave tha se rritja e ekonomisë pritet të ketë qenë mbi 8% (8.6 %) gjatë 2021.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0