Konsumatorët do goditen nga çmime edhe më të larta. Ekspertët: “Ndodh një herë në 20 vite” - Business Magazine Albania

Konsumatorët do goditen nga çmime edhe më të larta. Ekspertët: “Ndodh një herë në 20 vite”

Konsumatorët

Konsumatorët anembanë botës do të presin çmime edhe më të larta për artikujt e përditshëm, për shkak të vështirësive në zinxhirin e furnizimit, paralajmëroi kompania gjigande e ushqimit “Unilever Plc”.

“Edhe për të paktën 12 muaj të tjerë do të jemi në një situatë me presione inflacioniste”, tha CEO i “Unilever” Alan Jope në një intervistë për Bloomberg. “Është një mjedis inflacionist që ndodh një herë në dy dekada”.

Kompanitë po përballen me një kombinim të tmerrshëm sfidash, duke filluar nga zinxhirët e furnizimit, deri tek kostot më të larta për energjinë, lëndët e para, paketimin dhe transportin.

Ndërsa shumica e prodhuesve të mallrave të konsumit që raportuan rezultatet këtë javë shprehën besimin se ata do të jenë në gjendje të kufizojnë goditjet afatgjata në fitime, kjo do të thotë se kostot do të kalojnë te konsumatorët, duke zvogëluar të ardhurat e tyre që përkojnë edhe me afrimin e Krishtlindjes.

Në SHBA, inflacioni është përshpejtuar me shpejtësi në nivelin më të fortë që nga viti 2008. Në të gjithë ekonomitë e zhvilluara, zhbalancimet e ofertës dhe kërkesës pas pandemisë e kanë shtyrë normën mbi 4% për herë të dytë në dy dekadat e fundit.

Kthimi i fuqisë së çmimeve shënon një ndryshim rrënjësor në ekonominë globale dhe përbën një sfidë të re për bankierët qendrorë pas vitesh duke nënvlerësuar objektivat e inflacionit. Ata po përpiqen të kuptojnë nëse duhet të shpejtojnë heqjen e stimujve nga ekonomitë e rrënuara nga pandemia, apo të qëndrojnë në këmbë sepse rritja e çmimeve është e përkohshme.

Burimi: Bloomberg 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0