Kompanit nuk po ndihen të sigurt në lidhje me sigurinë e të dhënave.

Kompanitë kanë pak siguri për të dhënat e tyreDrejtuesit e kompanive gjithmonë duhet të qëndrojnë një hap përpara teknikave më të fundit që përdorin hakerat. Në nëntor është zhvilluar një sondazh me CEO dhe drejtuesit më të vjetër të kompanive. 5000 kompani u pyetën për nivelin e tyre të besimit në sigurinë e kompanisë dhe të dhënave personale. Nga anketa, rezultoi se 53% e të anketuarve thanë se ndihen më të sigurt për të dhënat e kompanisë së tyre tani, në krahasim me 5 vjet më parë, ndërsa vetëm 28% thanë se nuk ndihen të sigurt për të dhënat e tyre personale.

Lexo: Si po mashtrohen bizneset shqiptare nga hakerat?

Matt Singley, themeluesi i firmës së pasurive të patundshme në Çikago, Pinnacle Furnished Suites, është i shqetësuar për metodat e reja që përdoren nga hakerat, por ndihet i sigurt në mbrojtjen e kompanisë. Një mënyrë që kompanitë  të minimizojnë një shkelje duhet të ruajnë informacionet e klientëve, kur është e nevojshme. Pinnacle gjithashtu kryen kontrolle të rregullta për të pastruar sistemin e tij të të dhënave që nuk nevojiten. “Mënyra e vetme për të qenë plotësisht të sigurt me të dhënat tuaja,” thotë ai, “është që të mos i ruani ato.”

John Kailunas II, CEO i firmës së administrimit të pasurisë Regal Financial Group, thotë se kërcënimet e jashtme me të cilat përballet kompania e tij janë rritur si në sasi ashtu edhe në kompleksitet. Kompania e ka rregulluar këtë duke shtuar trajnimin për sigurinë e çdo punonjësi, duke punësuar këshilltarët e sigurisë në internet për të rekomanduar ndryshime. Kailunas thotë se siguria në internet është një çështje që kërkon ekzaminim të vazhdueshëm. “Kemi parë një përmirësim të ndjeshëm në aftësinë tonë për të identifikuar kërcënimet e mundshme.”

Përparimet në praktikat e hakerave nuk janë faktori i vetëm që e ka bërë sigurinë më sfiduese. “Gjithnjë e më shumë, njerëzit janë duke punuar nga pajisje të ndryshme që posedojnë ndërmarrjet”, thotë Shana Cosgrove, CEO e firmës së Software-it Cloud Nyla Technology Solutions, e cila ofron software dhe shërbime të sigurisë në internet për Departamentin e Mbrojtjes. “Është shumë më e vështirë për të trajtuar sigurinë kur nuk zotëroni të gjithë platformën.”

Jack Wight, Drejtori i Përgjithshëm i kompanisë Buyback Boss, thotë se kompania e tij është nën sulm gati të vazhdueshëm nga hakerat që përpiqen të përdorin informacionin e llogarisë bankare. Scammers do të shkatërrojë shitësit e kompanisë përmes postës elektronike, kështu që Buyback Boss ka zbatuar një politikë për t’i njoftuar gjithmonë shitësit përpara se të dërgojë pagesa. “Pesë vjet më parë thjesht nuk kishte kaq shumë” thotë ai. “Tani ne kemi të bëjmë me mashtrues pothuajse çdo ditë.”

Lexo: Rreziqet e hakimit dhe ajo çfarë një haker mund t’i bëjë kompjuterit tuaj

Claude Burns përdoret për sigurimin e të dhënave në Marinën e Sh.B.A-së. Ai thotë se njohuritë në fushën e sigurisë në internet kanë bërë që ai të jetë vazhdimisht në rolin e rojes. “Nuk mendoj se ndonjë informacion është i sigurt,” thotë ai. “Informacioni juaj personal është atje. Detyra e kompanisë është që të ruaj këto të dhëna”.

Burimi: INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0