6 shenja që tregojnë se keni një shef të keq - Business Magazine Albania

6 shenja që tregojnë se keni një shef të keq

Shef

Të gjithë mund të kenë pasur shefa të këqij, por ndonjëherë, është e vështirë të përcaktosh saktësisht se çfarë i bën ata të këqij. Jo vetëm që mund ta kthejë karrierën tuaj prapa, por gjithashtu mund të sjellë stres, dhe një vend pune toksik. Këtu, janë gjashtë mënyra të zakonshme se si mund të keni të bëni me një shef të keq.

1. Mungesa e mbështetjes

Shenja e parë që ju potencialisht keni një shef të keq është nëse ai nuk ju mbështet edhe aq. Kjo mund të shfaqet në mënyra të ndryshme, por mund të jetë diçka aq e thjeshtë sa të kërkoni diçka, dhe ata kurrë nuk ju japin asgjë në këmbim. Nuk ka dhënie dhe marrje përsa i përket marrëdhënies mes jush dhe shefit tuaj. Të mos kesh një shef mbështetës është zhgënjyese sepse shpesh do të thotë që do të duhet të bësh shumë më tepër punë vetë, ose do të duhet të gjesh një zgjidhje për të bërë diçka të mundur, sepse ata janë më shumë një bllokues sesa një mundësi.

2. I papërgatitur për bisedat ballë për ballë

Shenja e dytë që bën për një shef të keq është se ata kurrë nuk përgatiten vërtet për një bisedë ballë për ballë. Nëse e gjeni veten në një situatë të tillë, rekomandohet shumë që të lini pak kohë me menaxherin tuaj për ta diskutuar këtë. Por, nëse po e shfrytëzoni atë kohë të javës, duhet të siguroheni që po e shfrytëzoni sa më shumë atë. Këto janë disa nga momentet më të mira për ju për të kapërcyer atë që po shkon mirë dhe çfarë nuk po shkon mirë, si dhe disa nga sfidat dhe gjërat që shefi juaj mund t’ju ndihmojë të përballoni. Kur bëhet fjalë për biseda ballë për ballë, është thelbësore të gjesh një shef që bën punë përgatitore, është i interesuar dhe investuar në zhvillimin e karrierës suaj, si dhe ju jep udhëzime për t’u siguruar që po bëni gjërat e duhura që ju të jeni të suksesshëm në rolin tuaj.

3. Manipulimi

Shenja e tretë që duhet t’i kushtoni vëmendje kur bëhet fjalë për identifikimin e një shefi të keq është nëse ata ju manipulojnë psikologjikisht apo jo. Kjo shpesh vjen në formën e atyre që ju thonë diçka dhe më pas shpërthejnë pa ndonjë arsye të mirë. Është diçka në të cilën ata më pas kanë filluar t’ju minojnë duke futur dyshime ose një lloj pasigurie nëse mund të bëni apo jo atë gjë që e dini plotësisht se mund ta bëni. Me kalimin e kohës, kjo mund të gërryejë vetëvlerësimin tuaj dhe ndjenjën e kompetencës, duke ju lënë konfuz dhe të pasigurt për punën tuaj. Njohja e hershme e kësaj sjelljeje është thelbësore, pasi mund të ndikojë seriozisht në mirëqenien tuaj mendore dhe performancën profesionale nëse lihet i pakontrolluar.

4. Inteligjenca e ulët emocionale

Shenja tjetër e një shefi të keq është nëse ata kanë një nivel vërtet të ulët të inteligjencës emocionale. Nëse dikush nuk mund të ndjejë empati me atë që po kaloni rregullisht, ose thjesht përpiqet të bëjë një hap prapa, ke një shef të keq që nuk të mbështet. Ju duhet të mbani një sy për këtë sepse detyra e shefit tuaj është t’ju mundësojë të jeni të suksesshëm në rolin tuaj. Nëse ata nuk po ju ndihmojnë dhe nuk po ju çojnë atje, atëherë ju duhet të gjeni një shef të ri që do t’ju mundësojë dhe fuqizojë për të bërë atë lloj detyre. Ky është thelbi i marrëdhënieve të biznesit dhe punës në të cilat ju jeni dakord të bashkoheni në një kompani, të bëni një punë dhe ta bëni atë mirë. Merrni përgjegjësinë për t’u siguruar që jeni të përgatitur për sukses me llojin e punës që po bëni. Një shef vërtet i mirë ju fuqizon, vlerëson kontributet tuaja dhe nxit një mjedis ku mund të sillni veten tuaj më të mirë në punë. Kjo ju lejon të shkëlqeni në rolin tuaj dhe të jepni rezultate të jashtëzakonshme.

5. Sjellje joprofesionale

Shenja e pestë se keni një shef të keq është në rastin kur ata janë joprofesionistë në vendin e punës. Kjo mund të nënkuptojë se ata bëjnë disa komente që sinqerisht nuk duhet të bëhen në një vend pune, pavarësisht nëse jeni ju apo të tjerët në zyrën tuaj. Kjo mund të jetë një shenjë vërtet e keqe për ju, sepse do të thotë që shefi juaj, përsëri, ka të ngjarë të mos ketë nivelin e pjekurisë emocionale ose thjesht inteligjencën sociale për të kuptuar atë që i bën njerëzit e tjerë të rehatshëm dhe të pakëndshëm në vendin e punës. Nëse keni diçka të tillë, duhet t’i kushtoni vëmendje kësaj dhe të siguroheni që potencialisht ta gjeni veten në një situatë të re.

6. Trajtimi i padrejtë dhe mosnjohja

Shenja e gjashtë që tregon se keni një shef të keq është se ndiheni sikur nuk po trajtoheni në mënyrë të drejtë apo të vlerësuar. Kjo shpesh manifestohet në bisedat e kompensimit. Nëse shefi juaj nuk është i gatshëm të vijë në tavolinë me oferta të drejta ose rritje të drejta kur vjen koha për t’ju dhënë atë bonus të performancës për punën e shkëlqyer që keni bërë, atëherë kjo do të thotë që shefi juaj thjesht po përpiqet t’ju mbajë prapa dhe nuk është mbështetës për karrierën tuaj. Në fund të fundit, shefat duhet të ndjehen sikur janë të ngazëllyer për t’u dhënë këto lloj mundësish anëtarëve të ekipit të tyre që kanë punuar për ta. Në atë situatë, kjo e bën atë që të jetë një mundësi për ata, si dhe për punonjësit, që të riangazhohen në biznes dhe të vazhdojnë të performojnë. Të kesh dikë që të njeh, të vlerëson dhe të shpreh ato lloj momentesh vlerësimi, mund të bëjë një ndryshim të madh në moralin e një punonjësi.

Kur ke një shef vërtet të mirë, është në thelb e kundërta e të gjitha këtyre shenjave të këqija të shefave për sa i përket ndjenjës së fuqisë, ndjenjës së vlerës, ndjenjës se mund të vish në punë dhe të tregosh veten tënde më të mirë në mënyrë që të mund të realizosh vërtet atë që ke. Në rastin kur e gjeni veten në një nga këto situata, bëni një hap prapa, pyesni veten nëse keni nevojë apo jo për këtë punë ose nëse është koha që ju të filloni potencialisht të hapni disa dyer, t’u afroheni njerëzve, ose nëse është potencialisht koha që ju të bëni një hap prapa, të reflektoni për atë që dëshironi të bëni më pas dhe të gjeni një situatë më të mirë. Ka shumë gjëra që ndodhin në botë, por mos i nënvlerësoni aftësitë tuaja dhe atë që jeni të aftë.

entrepreneur.com

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0