Rreziqet e hakimit dhe ajo çfarë një haker mund t’i bëjë kompjuterit tuaj

Rreziqet e hakimit dhe ajo çfarë një haker mund t’i bëjë kompjuterit tuaj


Përktheu  Ergys Kosovrasti
Me zhvillimin dhe risitë teknologjike, jeta e njeriut është përmirësuar dukshëm, por po ky zhvillim ka bërë që ai të përballet me rreziqe të reja, të cilat më parë ndoshta as nuk mund të konceptoheshin. 

Hakerat përbëjnë një nga këto rreziqe dhe “fama” e tyre ka arritur të prekë një pjesë të madhe të popullsisë. Kjo vjen dhe si arsye e sensibilizimit dhe diturisë që popullsia botërore zotëron tani mbi mënyrën se si bota teknologjike funksionon.

Si veprojnë hakerat?
Hakerat janë persona, të cilët shfrytëzojnë dituritë e tyre mbi sistemet teknologjike, për të aksesuar informacione të pa autorizuara. Këto informacione mund të jenë kode bankare, siguracione të ndryshme, por dhe mesazhe teëthjeshta, të cilat mund të jenë pjesë e rrjeteve sociale. Kjo e fundit prek dukshëm pjesën më të madhe të popullsisë, pasi mbajtja e këtyre informacioneve kthehet në një formë shantazhi.

Si mundet një haker të më gjejë?
Të gjithë që përdorin një kompjuter të lidhur me internetin janë të rrezikuar në çdo moment. Zakonisht hakerat do mundohen të krijojnë kontakt me ju nëpërmjet një emaili të pazakontë ose klikimin në ndonjë link të dyshimtë, por ekziston gjithashtu mundësia e marrjes së informacioneve në mënyre direkte, duke ju lënë në padijeni, që i gjithë aktiviteti juaj në internet po monitorohet.

Lexo: Si po mashtrohen bizneset shqiptare nga hakerat?

Çfarë mund të bëjë një haker?

 • Vjedhja e username ose fjalëkalimi
 • Hapja e kartave te kreditit ose llogarive bankare në emrin tuaj
 • Të kërkojë ndryshimin e fjalëkalimeve në llogaritë tuaja
 • T’u shesë informacione palëve të treta

Si ta kuptoni në qoftë se jeni hakuar

 • Çdo transaksion i dyshimtë ose informacion që bie ndesh me atë që ju keni vendosur më parë, është një shenjë që llogaria juaj mund të jetë hakuar.

Këshilla si të mbroheni nga hakerat:

 • Përdoni firewall
 • Bëni update sistemin tuaj operativ sa më shpesh
 • Shmangni faqet e dyshimta
 • Shkarkoni vetëm nga faqe të cilat ju u besoni
 • Limitoni sasinë e informacionit personal online
 • Kontrolloni vazhdimisht nëse informacionet tuaja vazhdojnë të jenë të sakta

WEBROOT

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0