Rreziqet e hakimit dhe ajo çfarë një haker mund t’i bëjë kompjuterit tuaj


Përktheu  Ergys Kosovrasti
Me zhvillimin dhe risitë teknologjike, jeta e njeriut është përmirësuar dukshëm, por po ky zhvillim ka bërë që ai të përballet me rreziqe të reja, të cilat më parë ndoshta as nuk mund të konceptoheshin. 

Hakerat përbëjnë një nga këto rreziqe dhe “fama” e tyre ka arritur të prekë një pjesë të madhe të popullsisë. Kjo vjen dhe si arsye e sensibilizimit dhe diturisë që popullsia botërore zotëron tani mbi mënyrën se si bota teknologjike funksionon.

Si veprojnë hakerat?
Hakerat janë persona, të cilët shfrytëzojnë dituritë e tyre mbi sistemet teknologjike, për të aksesuar informacione të pa autorizuara. Këto informacione mund të jenë kode bankare, siguracione të ndryshme, por dhe mesazhe teëthjeshta, të cilat mund të jenë pjesë e rrjeteve sociale. Kjo e fundit prek dukshëm pjesën më të madhe të popullsisë, pasi mbajtja e këtyre informacioneve kthehet në një formë shantazhi.

Si mundet një haker të më gjejë?
Të gjithë që përdorin një kompjuter të lidhur me internetin janë të rrezikuar në çdo moment. Zakonisht hakerat do mundohen të krijojnë kontakt me ju nëpërmjet një emaili të pazakontë ose klikimin në ndonjë link të dyshimtë, por ekziston gjithashtu mundësia e marrjes së informacioneve në mënyre direkte, duke ju lënë në padijeni, që i gjithë aktiviteti juaj në internet po monitorohet.

Lexo: Si po mashtrohen bizneset shqiptare nga hakerat?

Çfarë mund të bëjë një haker?

 • Vjedhja e username ose fjalëkalimi
 • Hapja e kartave te kreditit ose llogarive bankare në emrin tuaj
 • Të kërkojë ndryshimin e fjalëkalimeve në llogaritë tuaja
 • T’u shesë informacione palëve të treta

Si ta kuptoni në qoftë se jeni hakuar

 • Çdo transaksion i dyshimtë ose informacion që bie ndesh me atë që ju keni vendosur më parë, është një shenjë që llogaria juaj mund të jetë hakuar.

Këshilla si të mbroheni nga hakerat:

 • Përdoni firewall
 • Bëni update sistemin tuaj operativ sa më shpesh
 • Shmangni faqet e dyshimta
 • Shkarkoni vetëm nga faqe të cilat ju u besoni
 • Limitoni sasinë e informacionit personal online
 • Kontrolloni vazhdimisht nëse informacionet tuaja vazhdojnë të jenë të sakta

WEBROOT

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale