Kompania Apple vlerësohet me 699 miliardë $ duke thyer rekord - Business Magazine Albania

Kompania Apple vlerësohet me 699 miliardë $ duke thyer rekord


Aksionet e Apple shënuan shifra rekord të Hënën nxitur nga optimizmi që karakteruzon industrinë për iPhone-in e ardhshëm.

Rreth 133 dollarë vlerësohej një aksion në bursën e New Yorkut, vlera më e lartë arritur ndonjëherë. Po atë ditë Apple vlerësohej me 699 miliardë $, si kompania me kapitalin më të lartë.

Ndjekësi më i afërt është Google me një vlerë prej 573 miliardë $. Analistët parashikojnë një rritje tjetër gjatë fundit të vitit ku vlera e aksioneve pritet të arrijë kufirin e 142 dollarëve.

Edhe pse iPhone 7 i prezantuar në Shtator nuk arriti të bindë shumicën e konsumatorëve për të kaluar në modelin më të fundit, shumë konsumatorë të rinj vendosën ta provojnë.

Këta përdorues të rinj do të thotë më shumë abonime në shërbimet e Apple si Music dhe iCloud. Në tre mujorin e fundit të ardhurat e gjeneruara nga shërbimet u rritën me 18% në 7.2 miliardë $.

Burimi: CIO Albanian

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0