Kina vjen me 11 miliardë $ fonde për Europën Qendrore dhe Lindore - Business Magazine Albania

Kina vjen me 11 miliardë $ fonde për Europën Qendrore dhe Lindore


Kina ka ngritur një fond prej 10 miliardë euro (11.15 bilionë $) investim për të financuar projekte në Europën Qendrore dhe Lindore, tha Banka Tregtare dhe Komerciale e Kinës në një deklaratë të lëshuar të dielën.

Fondi i Kinës për Europën Qendrore dhe Lindore do të drejtohet nga Sino-EQL Financial Holdings Ltd, një kompani e themeluar nga banka në fillim të këtij viti.

Kompania është lançuar zyrtarisht nga kryeministri Li Keqiang gjatë vizitës së tij në Riga të shtunën.

Fondi ka për qëllim për t’u rritur me 50 miliardë euro në financimin e projektit për sektorë të tillë si infrastruktura, prodhimi i teknologjisë së lartë dhe mallrave të konsumit, tha banka.

Ndërsa synimi është Europa Qendrore dhe Lindore, ajo mund të shtrihet në pjesën tjetër të Europës dhe rajone të tjera pasi është mjaft i rëndësishëm bashkëpunimi i Europës Lindore me Kinën-Qendrore, tha ai.

Fondi do të jetë i mbështetur nga qeveria, por do të veprojë në bazë të parimeve të biznesit dhe do të udhëhiqet nga tregu.

Europa Qendrore dhe Lindore janë pjesë e Kinës moderne Silk Road, ku Pekini shpreson të ndërtojë tregje të reja të eksportit për kompanitë e saj.

Zëvendës presidenti i commerce i Kinës Gao Yan tha vitin e kaluar se kompanitë kineze kanë investuar tashmë më shumë se 5 miliardë $ në vendet e CEE.

Por shtytja e Kinës për më shumë investime në portën e Bashkimit Europian vjen në mes të thirrjeve në rritje në ekonominë e Eurozonës.

Riga po pret një samit të liderëve nga 16 vende të Europës Qendrore dhe Lindore dhe Kinës, një grup i quajtur “16 +1” nga Pekini.

China Life Insurance dhe Fosun Group janë të përfshirë edhe në menaxhimin e fondit, shtoi deklarata.

 

burimi: reuters.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0