Kina dyfishon qëndrimin e lirë pa viza për shqiptarët

Kina dyfishon qëndrimin e lirë pa viza për shqiptarët


Nëse dhe këtë vit nuk patët fat me llotarinë amerikane, hidhini njëherë sytë nga lindja.

Duke nisur nga dita e enjte, qytetarët nga 53 shtete të globit, përfshirë edhe Shqipërinë, mund të qëndrojnë në disa rajone për dyfishin e kohës së lejuar deri më tani pa aplikuar për një vizë.

Pekini, Tianjin dhe Hebei u shtohen rajoneve ku mund të qëndrosh për 144 orë, ose 6 ditë. Kjo do të thotë se çdo shqiptar që zgjedh të vizitojë rajonin e kryeqytetit mund të qëndrojë dhe të lëvizë lirshëm, vetëm duke aplikuar për një leje 144 orëshe në çastin që mbërrin në aeroport.

Tre jurisdiksionet u shtohen, Shangait, Zhejiang dhe Jiangsu, të cilët nisën të zbatojnë këtë politikë më herët gjatë vitit.

Megjithatë ka disa kushte për përfitimin e kësaj lejeje: ato përfshijnë të paturit e biletës së avionit drejt një shteti apo rajoni të tretë, në mënyrë që aeroporti i mbërritjes të konsiderohet tranzit.

Pra, biletat mund të jenë: Tiranë-Pekin-Tokio dhe Tiranë-Pekin-Shanghai, por nuk mund të jenë Tiranë-Pekin-Tiranë.

Bashkë me Shqipërinë, në listë përfshihen edhe vende europiane si: Maqedonia, Mali i Zi, Bosnje Hercegovina, Serbia, Kroacia, Rusia, Mbretëria e Bashkuar, Irlanda, Qipro, Bullgaria, Rumania, Ukraina, Bjellorusia dhe Monako.

/Scan

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0