Këto zakone të përditshme janë të tmerrshme për mjedisin - Ja çfarë duhet të bëni - Business Magazine Albania

Këto zakone të përditshme janë të tmerrshme për mjedisin – Ja çfarë duhet të bëni

mjedisin

Deri tani, ju ndoshta keni bërë të paktën disa ndryshime në stilin tuaj të jetesës me shpresën për të jetuar një jetë më të qëndrueshme. Por rezulton se shumë zakone në dukje të mira janë fshehurazi shumë të këqija për mjedisin. Dëshironi të keni një ndikim më të madh? Rivlerësoni këto zgjedhje të vogla, të përditshme që mund të dëmtojnë planetin. Është më e lehtë se sa mund të mendoni!

Problemi: Ngrënia e mishit të kuq

Sipas USDA, amerikanët hanë rreth 40% më shumë mish sesa rekomandohet. Pavarësisht nga dashuria jonë për gjërat, mishi i kuq, veçanërisht i viçit, ka një ndikim të jashtëzakonshëm në mjedis.

Një studim i vitit 2018 zbuloi se prodhimi i viçit zë 83% të tokës bujqësore në botë, por siguron vetëm 18% të kalorive dhe 37% të proteinave. Mishi i viçit gjithashtu mund të lëshojë deri në 105 kilogramë gazra serrë për 100 gram proteina, deri tani ndotësi më i keq midis burimeve të tjera të proteinave.

Zgjidhja: Konsideroni një dietë me bazë bimore

Ndryshe nga kalimi i menjëhershëm nga mishi në një dietë vegane ose vegjetariane, të ngrënit me bazë bimore është një bazë e shijshme e mesme. Kjo mënyrë thekson vendosjen e bimëve në qendër të çdo vakti, duke anashkaluar produktet shtazore si djathi dhe mishi.

Sipas të njëjtit studim të vitit 2018, proteinat me bazë bimore janë shumë më të lehta për mjedisin, duke kërkuar më pak hapësirë ​​dhe duke lëshuar më pak gazra serë. Plus, duke zvogëluar konsumin e mishit dhe duke rritur sasinë e bimëve në pjatën tuaj, kjo dietë është thjesht më e mirë për ju.

Lexoni: Kompanitë më të njohura të prodhimit të konsumit, vijojnë rekordin e ndotjes së mjedisit

Problemi: Hedhja e mbetjeve të ushqimit

Kur nuk mund të përfundoni gjithçka në pjatën tuaj, instinkti juaj i parë mund të jetë të hidhni mbetjet në plehra. Megjithatë, ky veprim i pakuptimtë ka një ndikim të madh në emetimet e gazeve serrë.

Mbetjet organike përbëjnë pjesën më të madhe të emetimeve të metanit nga vendgrumbullimet, por nuk kanë të njëjtin ndikim kur devijohen nga ky sistem, sipas një studimi të vitit 2015. Fatkeqësisht, rreth 95% e mbetjeve ushqimore ende përfundojnë në vendgrumbullime.

Zgjidhja: Filloni kompostimin

Kompostimi është një nga mënyrat më të lehta për të devijuar mbetjet nga vendgrumbullimet. Thjesht zgjidhni një enë ose pjesë toke dhe hidhni mbetjet tuaja ushqimore atje. Ju mund të vendosni shumicën e mbeturinave të kuzhinës tuaj, plus lule dhe bimë, në një grumbull plehrash. Sigurohuni që të shmangni përfshirjen e produkteve shtazore si mishi dhe djathi, si dhe vaji dhe yndyrat.

Ndërsa grumbulli juaj i kompostos fillon të dekompozohet, do të mbeteni me tokë të pasur me lëndë ushqyese që është e përkryer për të filluar një kopsht ose për të rritur raundin tuaj të ardhshëm të perimeve. Ju mund të jeni të qetë duke ditur se mbetjet tuaja organike nuk do të shpërdorohen në vendgrumbullim, ato po kthehen menjëherë në procesin e rritjes.

Problemi: Përdorimi i detergjenteve toksike të rrobave

Shtimi i detergjentit të rrobave në makinën larëse vetëm sa mund ta përkeqësojë rezultatin. Shumë detergjentë të njohur përmbajnë kimikate si fosfatet që janë toksike për jetën ujore dhe e lënë ujin më acid. Zbardhuesi, një tjetër agjent i zakonshëm për pastrimin e rrobave, është po aq i dëmshëm për jetën detare.

Të gjitha këto produkte gjithashtu ka të ngjarë të vijnë në enë plastike, të cilat nuk ka gjasa të riciklohen. Gjithë ky përdorim bën që “të fryhet” në heshtje gjurma juaj e karbonit.

Zgjidhja: Provoni alternativa të reja për larjen e rrobave

Në vend që të hiqni dorë nga dita e larjes së rrobave, mund të ndryshoni mënyrën se si pastroni rrobat tuaja. Në fund të fundit, jo të gjithë detergjentët janë njësoj të dëmshëm për mjedisin. Një zgjidhje janë detergjentët që eleminojnë ambalazhet plastike, ngjyrat dhe kimikatet e panevojshme.

Problemi: Dashuria për produktet plastike të dushit

Produktet t e dushit si shampo, balsam dhe larës trupi kanë më shumë gjasa të vijnë në enë plastike. Duke marrë parasysh që 91% e plastikës nuk riciklohet, ato kontejnerë kanë shumë më shumë gjasa të përfundojnë në një vendgrumbullim.

Edhe paketimi “i riciklueshëm” nuk është zgjidhja këtu, duke pasur parasysh se produktet e kujdesit personal përbëjnë një të tretën e të gjithë plastikës njëpërdorimshe në vendgrumbullim.

Zgjidhja: Shkoni në produkte pa paketim

Kapërceni paketimin plastik dhe zgjidhni produkte të kujdesit personal që nuk kanë nevojë të vijnë të mbështjella me plastikë. Shumë marka specializohen në shampo të ngurta. Nëse jeni të lidhur me një parfum apo markë, luani me opsionet pa paketim. Pavarësisht nëse përdorni një sapun çaji jeshil ose balsam të fortë për flokë kaçurrelë, ka të ngjarë të gjeni një produkt që është i duhuri për ju dhe trupin tuaj.

Problemi: Riciklimi i gabuar

Shumica prej nesh ndoshta duan të supozojnë se gjithçka është e riciklueshme dhe menjëherë harrojmë se çdo paketim ka specifikat e veta. Fatkeqësisht, riciklimi nuk funksionon kështu, është një proces delikat që ndikohet si nga vendndodhja juaj, ashtu edhe nga produktet që blini.

Një sasi tronditëse e produkteve nuk mund të hyjë direkt në koshin tuaj të riciklimit, duke përfshirë letër alumini, kartopcetat, kontejnerët e shkumës, tekstili, enët e qelqit, mbështjellësit plastikë dhe letrat me veshje speciale. Për një listë të plotë të artikujve që duhen shmangur, kërkoni udhëzimet tuaja lokale të riciklimit.

Zgjidhja: Rimendoni riciklimin tuaj

Mjerisht, pjesë e këtij rregullimi është të kuptuarit se jo gjithçka mund të riciklohet. Shmangni vendosjen e materialeve të papërshtatshme në koshin e riciklimit, në vend të kësaj, mund të gjeni përdorime të reja ose t’i modifikoni ato për përdorime të tjera.

Ruani rrobat e vjetra dhe mbetjet e pëlhurave për t’i dhuruar ose ricikluar në ambiente të pajisura siç duhet dhe bëni të njëjtën gjë me qeset plastike. Për artikujt që mund të riciklohen, si kanaçe dhe shishe, sigurohuni që të jenë të pastra dhe të zhveshur nga etiketat e tyre, duke u siguruar që kanë më shumë gjasa të riciklohen. Nuk mund të ruash gjithçka, por të paktën mund ta provosh.

Problemi: Blerja e shisheve plastike të ujit

Jo të gjithë janë fajtorë për këtë zakon, por blerja e shisheve të ujit me shumicë është ende mjaft popullore. Megjithatë, nëse nuk është absolutisht e nevojshme që të shmangni ujin në shtëpi, duhet t’i lini paketimet e shumëfishta në dyqan.

Një milion shishe plastike blihen çdo minutë në mbarë botën dhe vetëm 7% e tyre riciklohen në të reja. Rezultati: më shumë mbetje plastike sesa mund të përballojmë.

Zgjidhja: Zgjidhni një shishe uji të ripërdorshme

Përgjigja është me të vërtetë mjaft e thjeshtë, zgjidhni një shishe uji dhe merreni me vete kudo që të shkoni. Duke bërë këtë ndryshim të lehtë, ju do të frenoni konsumin tuaj të plastikës dhe do t’i mbani ambalazhet njëpërdorimshe larg nga vendgrumbullimet e mbipopulluara.

Ekziston një shishe uji për çdo nevojë, pavarësisht nëse shpresoni të mbani pijet tuaja të ftohta, të përmirësoni stërvitjen tuaj apo edhe të bëni një deklaratë të modës. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të filloni të kërkoni.

Lexoni: Bujtina “Pashuta” dhe historiku i burimit kurativ në mjediset e saj

/msn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0