7 arsye pse vazhdoni të sëmureni çdo javë - Business Magazine Albania

7 arsye pse vazhdoni të sëmureni çdo javë

Dhimbja e fytit, kolla, teshtitja dhe thjesht ndjenja e tmerrshme janë të gjitha shenja që mund të keni një të ftohtë. Sipas Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), të rriturit mesatarisht kanë rreth dy deri në tre ftohje çdo vit. Kur mendoni se ftohja mesatare zgjat shtatë deri në 10 ditë, kjo është 18 deri në 20 ditë nga 365 çdo vit.

Edhe pse kjo mund të mos duket shumë, ftohja e zakonshme mund të jetë dobësuese – veçanërisht nëse jeni një nga njerëzit e shumtë që merrni disa ftohje në vit. Nga ditët e humbura të punës dhe reduktimi i produktivitetit deri te rënia e aftësisë suaj për të marrë pjesë në aktivitetet e përditshme, është e rëndësishme të përcaktoni arsyen që jeni duke u ftohur shpesh.

Ju jeni duhanpirës

Një arsye pse mund ta gjeni veten duke u ftohur shpesh është për shkak të pirjes së duhanit. Cedrina Calder, mjeke e mjekësisë parandaluese dhe eksperte e shëndetit tha se kimikatet e gjetura në tymin e cigares janë gjetur se ndryshojnë reagimin natyral të sistemit imunitar duke e dobësuar atë.

Ju mungon higjiena

“Kur nuk i përmbaheni praktikave të forta të higjienës së duarve, ju po krijoni një mjedis që krijon terrenin për infeksione të përsëritura si ftohja,” tha Dr. Nesochi Okeke-Igbokwe, mjek dhe ekspert shëndetësor. Kjo për shkak se grimcat virale të shkaktuara nga ftohja e zakonshme mund të përhapen lehtësisht, veçanërisht kur injoroni higjienën e duarve.

Lexo edhe: Gratë kanë më shumë gjasa të pushohen nga puna, sesa të promovohen në teknologji

Jeni të stresuar

Sipas Calder, stresi mund të dobësojë aftësinë e sistemit imunitar për të luftuar infeksionin duke ulur numrin e qelizave imune dhe duke zbehur përgjigjen e sistemit imunitar ndaj infeksionit.

Jeni të privuar nga gjumi

A zgjoheni të pushuar dhe gati për të përballuar ditën apo luani lojën e “snooze” me alarmin tuaj? Nëse nuk jeni duke fjetur shtatë deri në nëntë orët e rekomanduara çdo natë, mund të rrisni shanset që të sëmureni.

Lexo edhe:

Ju nuk po hani ushqime të shëndetshme

Nëse jeni duke ngrënë ushqime të pashëndetshme, Dr. Frank Lipman tha se sistemi juaj imunitar është ndoshta më i ulët se ideali dhe ka të ngjarë të kapni insektet me lehtësi.

Për ta kundërshtuar këtë, Lipman tha të shmangte sheqerin dhe ushqimet e përpunuara, të cilat të dyja mund të ulin funksionin imunitar. Dhe në vend të kësaj, ai rekomandoi të konsumoni ushqime të plota të pasura me lëndë ushqyese.

Po kaloni më shumë kohë sec duhet brenda

“Gjatë muajve më të ftohtë, njerëzit janë më shumë në ambiente të mbyllura, gjë që çon në më shumë kontakte në ambiente të mbyllura dhe përhapjen e mikrobeve”, shpjegoi Abramowitz. Ai tha gjithashtu se temperaturat më të ftohta mund të ngadalësojnë sistemin imunitar, gjë që e bën më të lehtë të sëmuresh.Plus, të qenit brenda do të thotë më shumë ekspozim ndaj pluhurit, dhe Abramowitz tha se kjo mund të shkaktojë alergji, të cilat shpesh mund të ndihen si ftohja e zakonshme.

Ju keni një sistem imunitar të dobësuar

Nëse keni një sistem imunitar të dobësuar, jeni në një rrezik më të lartë për të zhvilluar probleme shëndetësore si ftohja e zakonshme. Përveç pneumonisë së përsëritur, bronkitit dhe infeksioneve të sinuseve, ftohjet e shpeshta janë gjithashtu të zakonshme nëse sistemi juaj imunitar është i dëmtuar.

BI

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0